Σημαντική νίκη για τις "κίτρινες"

Σημαντική νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχαν οι γυναίκες του ΑΡΗ

Η Θήρα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα κατακτώντας πολύ εύκολα το πρώτο σετ και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερο σετ που την βρήκε να προηγείται με 4-8. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε, ο ΑΡΗΣ πίεσε πάρα πολύ την υποδοχή των φιλοξενούμενων και προσπέρασε 16-12 για να ισοφαρίσει 1-1 και να προηγηθεί πιο εύκολα με 2-1.

Οι κίτρινες είχαν σταθερά ένα προβάδισμα 2-3 πόντων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του τέταρτο σετ με την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου να ισοφαρίζει 19-19. Ο ΑΡΗΣ ξέφυγε και πάλι με 23-20 όμως σε εκείνο το σημείο «κόλλησε» και με σερί 0-5 η Σαντορίνη έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί υπήρχε ισοπαλία μέχρι το 6-6 που έγινε 9-6 χωρίς αυτή τη φορά ο ΑΟΘ να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα σετ: 15-25, 25-20, 25-17, 23-25, 15-10

ΑΡΗΣ  (Σολκίδης) Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνσταντινίδου, Καετάνο, Γουγούση, Καραφουλλίδου, Κελεσίδου –λ / Πήττα, Σταματίου

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ / Μουντάκη, Τσβετκόβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου