Κατοχή η Λειψία, νίκη η Σάλκε

από Γιώργος Γκάτος

Ουσιαστικό παιχνίδι από την Σάλκε και τρεις βαθμοί

Η Λειψία ξεκίνησε με το αριστερό στη φετινή Bundesliga, αφού η Σάλκε εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, φτάνοντας στην νίκη με 2-0.

Πέρσι ότι κι αν έκανε, της έπιανε. Η φετινή χρονιά ξεκίνησε ακριβώς τον αντίθετο τρόπο. Η Λειψία είχε την εδαφική υπεροχή στην Φέλτινς Αρένα, μα η Σάλκε είχε την ουσία. Οι “βασιλικοί μπλε” εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και έφτασαν στο δίκαιο 2-0.

Ένα πέναλτι του Μπενταλέμπ στο τέλος του ημιχρόνου έβαλε μπροστά στο σκορ (43’) τους γηπεδούχους, που στην επανάληψη έπαιξαν έξυπνα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Σε μία εξ’ αυτών (73’) ο Κονοπλιάνκα πλάσαρε έξυπνα για το 2-0, τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση, με την Λειψία να πετάει λευκή πετσέτα στα τελευταία λεπτά.