Copa del Rey: Προκρίσεις για Σεβίλλη, Μπέτις, Ρεάλ Σοσιεδάδ

από Χάρης Ανοιξιάδης

Σεβίλλη, Μπέτις και Ρεάλ Σοσιεδάδ δυσκολεύτηκαν, αλλά έκαμψαν την αντίσταση των αδύναμων αντιπάλων τους στον 2ο γύρο του Copa del Rey.

Η Σεβίλλη  αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ατλέτικο Αστόργκα της 5ης τη τάξει κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος και νίκησε μόλις με 2-0. Ο Ντιέγκο Αλόνσο χρησιμοποίησε ένα μίγμα βασικών και αναπληρωματικών, με συνέπεια το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 28′ να το εκτελέσει ο Σέρχιο Ράμος. Ο έμπειρος στόπερ σκόραρε και το επόμενο γκολ σημειώθηκε στο 68ο λεπτό από τον Φεντερίκο Γκατόνι, που στο πρωτάθλημα είχε αγωνιστεί μόλις 8 λεπτά, αλλά στο κύπελλο είναι βασικός.

Πολύ πιο δύσκολη αποδείχθηκε η αποστολή του έτερου γίγαντα της ανδαλουσιανής πρωτεύουσας. Η Μπέτις νίκησε με ανατροπή στο τέλος τη Βιγιανοβένσε με 2-1, σε ένα παιχνίδι που αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός με τους “βερδιμπλάνκος” ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Η ομάδα της 4ης κατηγορίας προηγήθηκε με τον Ίσρα Κάνο στο 63′ και λύγισε στο 89′ στον Αμπντέ Εζαλζουλί. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπόρχα Ιγκλέσιας έκανε την ανατροπή και απέτρεψε την παράσταση.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε ταξίδι στις Βαλεαρίδες Νήσους για να αντιμετωπίσει την Αντράτς της 4ης κατηγορίας και τελικά έφυγε με το εισιτήριο της πρόκρισης στις αποσκευές της. Το τελικό 1-0 σημειώθηκε από τον Άλβαρο Οντριοθόλα στο 64ο λεπτό για τους Βάσκους.