‘Ηττα σοκ του Ρουντ από τον Αρνάλντι

Το Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, ηττήθηκε από το Νο105, τον Ιταλό Ματέο Αρνάλντι, με 2-0 σετ και κινδυνεύει να βρεθεί ακόμη κι εκτός της πρώτης πεντάδας της παγκόσμιας κατάταξης.

Την ίδια στιγμή ο αποκλεισμός του ανοίγει τον δρόμο στον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος θα επιστρέψει στο Νο4 (αν κάνει δύο νίκες) ή ακόμα και στο Νο 2 αν αποκλειστεί πρόωρα ο Αλκαράθ.

Ο 22χρονος Ιταλός πήρε τη νίκη με 6-3, 6-4 σε 1 ώρα και 33 λεπτά, σε ένα ματς, στο οποίο ο Νορβηγός κατέβασε ρολά στο τέλος του πρώτου σετ και στην αρχή του δεύτερου.

Εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία του ο Αρνάλντι πέτυχε 17 συνεχόμενους πόντους και έχοντας πετύχει 3-0 στο δεύτερο σετ, έφτασε στη σημαντικότερη νίκη της καριέρας του.

Αντίπαλος του στον επόμενο γύρο θα είναι ο Ζομ Μουνάρ ο οποίος είδε τον Γκρίκσπουρ να αποσύρεται μετά το τέλος του πρώτου σετ (το είχε πάρει 7-6 ο Ισπανός).