Έμεινε από δυνάμεις (82-65)

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα στο Περιστέρι με 82-65, αφού έμεινε από δυνάμεις με δεδομένες τις απουσίες του.

Οι “κιτρινόμαυροι” δεν άντεξαν στο δεύτερο μέρος, με δεδομένες τις απουσίες των “φευγάτων” Κουζέλογλου, ΝτεΚόζι και του Φλιώνη που έμεινε στη Θεσσαλονίκη προληπτικά, αφού ήρθε σε επαφή με κρούσμα κορωνοϊού. Ο ΑΡΗΣ έκανε πολλά λάθη, έχασε τα αμυντικά ριμπάουντ (18 επιθετικά το Περιστέρι) και με 4/19 τρίποντα δεν είχε τύχη για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ο χρόνος που πήραν ο Νετζήπογλου και ο Πετανίδης ήταν ένα ευχάριστο, ενώ Λιτλ και Μιλόσεβιτς ήταν οι μόνοι διψήφιοι με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τσάλμερς, Νετζήπογλου, Λιτλ, Χαριτόπουλο, Ντραγκίτσεβιτς.

Τσάλμερς και Λιτλ έγραψαν το 3-4 και οι Ντραγκίτσεβιτς, Νετζήπογλου κράτησαν τον ΑΡΗ μπροστά. Ο Τσάλμερς συμπλήρωσε δύο φάουλ πριν το τετράλεπτο, όμως ο Χαριτόπουλος με τέσσερις σερί πόντους έγραψαν το 9-12. Με καλή άμυνα οι γηπεδούχοι πέρασαν 17-13. Και ο ΜακΛιν έκανε το 20-14. Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς μείωσαν σε 20-18 χτυπώντας κοντά στο καλάθι, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Λιτλ και Νετζήπογλου έφεραν το ματς στα ίσια (22-22) και ο Καλαϊτζίδης έγραψε το 24-24. Ο ΑΡΗΣ γύρισε την άμυνά του σε ζώνη αλλά το Περιστέρι έκανε ένα 5-0 για το 29-24. Οι “κιτρινόμαυροι” αντέδρασαν και με καλή άμυνα ισοφάρισαν σε 32-32, με σερί 6-0. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με 5-0 (37-32), πριν το 39-35 του ημιχρόνου, που βρήκε τον ΑΡΗ να μετρά 12/19 δίποντα, αλλά και 1/11 τρίποντα.

Με εννιά  σερί πόντους ο Γκουτιέρεζ έκανε το 48-39 στο 24’, αφού παρά τους πόντους του Λιτλ, ο ΑΡΗΣ έκανε συνεχόμενα λάθη. Ο Λιτλ έφτασε τους 7 σερί πόντους για το 48-42 όμως η άμυνα των “κιτρινόμαυρων” δε λειτουργούσε ούτε στο τρανζίσιον με αποτέλεσμα το 54-42. Μετά από ένα παιδαριώδες λάθος των Τσάλμερς, Ντραγκίτσεβιτς ο Καμπερίδης έκανε τέσσερις αλλαγές! Όμως ο ΜακΛιν με τέσσερις πόντους (από επιθετικό ριμπάουντ της βολής του!) έκανε το 58-44 και ο Φορντ έγραψε το 61-44. Σλαφτσάκης και Μιλόσεβιτς “ψαλίδισαν” κάπως τη διαφορά, στο 61-50 του 30’.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και έγινε το 70-50. Ο Μιλόσεβιτς με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 70-55. Οι γηπεδούχοι έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Λιτλ με τρίποντο μείωσε σε 75-60. Ο Καμπερίδης έριξε στο ματς Νετζήπογλου και Πετανίδη. Όλα είχαν κριθεί και το σκορ έκλεισε στο 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-35, 61-50, 82-65.