Τον… πρόδωσε η άμυνα του

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να φύγει με την νίκη από το Ρέθυμνο, μιας και ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 84-77, αποτέλεσμα της κακής αμυντικής λειτουργίας των "κιτρίνων" αλλά και των λαθών στην επίθεση.

Ο ΑΡΗΣ αιφνιδιάστηκε από το Ρέθυμνο και βρέθηκε να χάνει με6-0, πριν αντιδράσει μεένα σερί 11-0 και προηγηθεί με 6-11 στο πέμπτο λεπτό. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 12-15, ενώ με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκίκα, προηγήθηκαν με 19-20 αλλά έκλεισαν πίσω στο σκορ την πρώτη περίοδο (23-22).
Οι παίκτες του Αγγέλου παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 19ο λεπτό, αρχικά προηγήθηκαν με 29-30 αλλά και με 42-43, όμως και πάλι στο τέλος της δεύτερης περιόδου… κυνηγούσαν τον αντίπαλο (46-43).
Η τρίτη περίοδος ήταν η… κακή για τον ΑΡΗ ο οποίος δεν μπήκε καθόλου καλά, μείωσε με τον Χαρίση σε 46-45 αλλά δέχθηκε ένα σερί 9-0 για να βρεθεί στο -10 (55-45). Λάθη στην επίθεση και κακή αμυντική λειτουργία ήταν τα στοιχεία που κράτησαν τον ΑΡΗ πίσω στο σκορ με την διαφορά να φτάνει και στους 12 πόντους (69-57), πριν το 69-60 του 30ου λεπτού.
Οι «κίτρινοι» έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν και τα κατάφεραν στην αρχή της τέταρτης περιόδου όταν με τρίποντο του Πελεκάνου μείωσαν σε 69-65. Αλλά ακολούθησε ένα κακό τρίλεπτο στην επίθεση με αποτέλεσμα να μην μειωθεί η διαφορά. Το αντίθετο  μάλιστα μιας και έφτασε στους 11 (79-68) στο 36ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» μείωσαν για μία… τελευταία φορά με τρεις βολές του Αθηναίου (81-76) στο 38ολεπτό αλλά χαμένα επιθετικά ριμπάουντ και αστοχία οδήγησαν στο τελικό 84-77.
Τα δεκάλεπτα; 23-22, 46-43, 69-60, 84-77.
Ρέθυμνο: Χαρτ 23 (1), Καλλινικίδης 5 (1), Κουμπούρας 5,Αγγελόπουλος 14, Προύιτ 11 (1), Καλαμπόκης 5, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 8, Άρμπετ, Γκάμπριελ 11 (1).
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 5 (1), Χαντ, Πελεκάνο 12 (2), Γκίκας 7 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 12 (2), Χαρίσης 9, Λαρεντζάκης 2, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 9 (1), Αθηναίου 17 (1).