Τρίτωσε το καλό!

Τρία μετάλλια προστέθηκαν στην συγκομιδή της ελληνικής αποστολής στους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού, ανεβάζοντας στα τέσσερα τον συνολικό απολογισμό μετά την 7η μέρα των αγώνων.

Η έβδομη μέρα των αγώνων ήταν και η πιο πετυχημένη για τους Έλληνες αθλητές, αφού τα «γαλανόλευκα» εκπροσωπήθηκαν τρεις φορές στα βάθρα δύο αθλημάτων, ενώ μια φορά ακούστηκε ο Εθνικός μας Ύμνος στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν.

Η αρχή έγινε με τον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους, ενώ στη γυμναστική και ο Βλάσης Μάρας είχε εντυπωσιακή παρουσία, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο μονόζυγο.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Εθνική ομάδα πόλο Νεανίδων, που επικράτησε στον μικρό τελικό της Ιταλίας (8-7).

Τα τρία σημερινά μετάλλια ανέβασαν τον δείκτη των μεταλλίων στα 4, μαζί με αυτό που κατέκτησε ο Γιώργος Τζάνος στο καράτε.

Η ομάδα που έχει σαρώσει τα μετάλλια, μέχρι τώρα είναι η Ρωσία με 59 (29 σε άνδρες, 17 σε γυναίκες και 13 σε ομαδικά), ενώ ακολουθεί η διοργανώτρια χώρα, το Αζερμπαϊτζάν με 33 (14 σε άνδρες, 6 σε γυναίκες και 13 ομαδικά).