Μεγάλη νίκη στο χάντμπολ για ΑΡΗ

Επόμενος αντίπαλος ο Πρωτέας στην Άρτα

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Α.Σ. ΑΡΗΣ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2 εθνικής κατηγορίας.
Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 28-27 επί του πρωτοπόρου Γ.Σ. Δράμα 86 στο ΔΑΚ Συκεών, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες παραμονής τους στην κατηγορία. Η νεανική ομάδα του Κ. Κοκτσίδη, μετά τα πρώτα λεπτά, έκανε ένα καταπληκτικό, επιθετικά κυρίως, εικοσάλεπτο και δημιούργησε διαφορά επτά γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (19-12). Στην επανάληψη, η ομάδα της Δράμας βελτίωσε σημαντικά την άμυνα της και εκμεταλλευόμενη την εμπειρία της αλλά και την νευρικότητα των «κιτρίνων» στην επίθεση ροκάνισε τη διαφορά χωρίς όμως να καταφέρει να ανατρέψει το σκορ μέχρι και το τέλος του αγώνα (28-27). Η συνέχεια στο πρωτάθλημα για τον ΑΡΗ είναι το Σάββατο 20/2 στις 18:00 στο ΔΑΚ Άρτας με αντίπαλο τον τοπικό Πρωτέα.

Πεντάλεπτα : 3-3, 5-4, 9-5, 11-8, 15-10, 19-12(ημ.), 19-14, 21-18, 22-20, 23-21, 26-24, 28-27(τελ.)

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Κ. Κοκτσίδης) : Μολφέτας, Τσαγκαράκης 8, Βιτάνογλου 3, Αργυρόπουλος 1, Παπατέρπου, Ψωμαθιανός, Κοέν, Γιαβρόγλου, Καλιανίδης 5, Μεϊμαρίδης, Τσιρτσουρίδης, Μουρατίδης, Ντόβας 6, Παπαχρήστου, Αδαμίδης 5, Μουρτζίνος

Γ.Σ. ΔΡΑΜΑ 86 (Σ. Δεμερτζίδης-Θ. Τογανίδης) : Παπάζογλου, Σιδηρόπουλος, Τσακαλίδης, Κουρουτζίδης, Νέλκος 1, Κοβογλανίδης 1, Θωμίδης 2, Τορνικίδης 1, Σπέντζος 6, Κουρτίδης, Βαλαβάνης 7, Κοτσαμαρίκογλου 3, Χαϊτίδης 5, Χατζηνικολάου 1, Γιάγκου, Χιλιώτης

Διαιτητές : Μιχαηλίδης – Στεφανίδης

Δίλεπτα : 5 – 4