«Έπαιξε με την φωτιά» αλλά δεν… κάηκε ο ΑΡΗΣ

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ ήθελε την νίκη «πάση θυσία» κόντρα στον Ιωνικό. Και την πήρε παρότι «έπαιξε με την φωτιά» μιας και προηγήθηκε με 12 πόντους, διαφορά που έχασε για να αντιδράσει στο τελευταίο δίλεπτο και να πάρει την νίκη με 79-75.

Κορυφαίος ο Κάουαν με 25 πόντους και 6 ασίστ, καθοριστικός ο Ουίλιαμς με 13 πόντους, ο Τζούστον… μίλησε στο τέλος με 11 πόντους ενώ σημαντικότατη βοήθεια από Λόκετ με 10 πόντους αλλά κυρίως εξαιρετικά άμυνα. Ο Χάνλαν έμεινε στα… χαμηλά με 13 πόντους και 4/15 σουτ αλλά ήταν εκεί όταν έπρεπε.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με άγχος και αυτό φάνηκε κυρίως στην επίθεση, δίνοντας το δικαίωμα στον Ιωνικό να προηγηθεί με 7-8. Οι «κίτρινοι» με Κάουαν και Λόκετ μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και να κάνουν ένα σερί 8-0 για να προηγηθούν με 15-8 στο 9ο λεπτό και να κλείσουν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 19-11.

Στην δεύτερη περίοδο η αμυντική λειτουργία των παικτών του Καστρίτη δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο με την πρώτη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να επστρέφουν στον αγώνα, Επιθετικά ο ΑΡΗΣ εξακολουθούσε να έχει πρόβλημα, κυρίως λόγω της… αφλογιστίας του Χάνλαν. Ο Ιωνικός με ένα σερί 9-0, προηγήθηκε με 19-20 στο 13ο λεπτό, κρατώντας το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου και ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (31-34).

Στην τρίτη περίοδο ο Ιωνικός προηγήθηκε με 33-37 στο 21ο λεπτό, με το -4 να «ξυπνάει» τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη. Η παρουσία του Λόκετ έδωσε τεράστια ενέργεια στην άμυνα, ενώ επιθετικά ο Ζίριους Ουίλιαμς ήταν «καυτός».

Σε ένα σημείο όπου οι διαιτητές… έχασαν τον έλεγχο, οι «κίτρινοι» διατήρησαν την συγκέντρωση τους και κατάφεραν να κυριαρχήσουν στον αγώνα κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 18-3 για να προηγηθούν με 51-40 στο 26ο λεπτό, ενώ η διαφορά έφτασε και στους 12 πόντους (54-42) με τρίποντο του Κάουαν.

Ο Χάμιλτον κράτησε «ζωντανό» τον Ιωνικό σκοράροντας την στιγμή που οι συμπαίκτες του είχαν εγκλωβιστεί στην άμυνα του ΑΡΗ, αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Κάουαν να προσπαθεί να σκοράρει με 4 δευτερόλεπτα για το τέλος, αστόχησε αλλά ο Τζούστον που ακολουθούσε κάρφωσε με δύναμη στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, προλαβαίνοντας τον χρόνο για το 61-52.

Η απουσία του Κάουαν από το παρκέ, μιας και είχε ήδη τέσσερα φάουλ, αποσυντόνισε τον ΑΡΗ και ο Ιωνικός το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας με ένα σερί 7-0 σε 61-59, μέσα σε 74 δευτερόλεπτα. Ο Καστρίτης πήρε τάιμ άουτ για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του αλλά αυτό δεν έγινε με τον Ιωνικό να ολοκληρώνει την αντεπίθεση του, προηγούμενος με 61-64 στο 33ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ σκόραρε μετά από τρία λεπτά με τον Λόκετ για το 63-64 και κατάφερε να προηγηθεί με 71-69. Ο Ιωνικός απάντησε σε ένα σερί 6-0 για το 71-75, αλλά ο ΑΡΗΣ επέστρεψε άμεσα για το 75-75. Ο Κάουαν μετά από αρκετή ώρα… μίλησε και στην καλύτερη στιγμή για να κάνει το 77-75 και 52 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Χάμιλτον ήταν άστοχος σε τρίποντο και ο Τζούστον θα σκοράρει στα 16΄΄ για το 79-75 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, ολοκληρώνοντας για τον ΑΡΗ ένα σερί 8-0 στα τελευταία 2΄και 30΄΄.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 31-34, 61-52, 79-75.