Ασταμάτητη η Ρεάλ, έκανε το 1-0 κόντρα στη Μούρθια (hls)

Ένα ημίχρονο άντεξε στον πρώτο τελικό η Μούρθια, με τη Ρεάλ να επιβεβαιώνει την ανωτερότητά της και να νικά 84-76.

Η «βασίλισσα» είχε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να πάρει μεγάλη διαφορά. «Κλειδί» της αναμέτρησης ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Τσους Ματέο έκαναν επιμέρους σκορ 27-15, κλείνοντάς το στο +16 (64-48).

Κορυφαίος από τη Ρεάλ ήταν ο Τζάναν Μούσα με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από 11π. είχαν οι Φακούντο Καμπάτσο και Μάριο Χεζόνια.

Από την ομάδα του Σίτο Αλόνσο, ξεχώρισε ο Τρόι Κοπέιν με 16π., αλλά καλός ήταν και ο πρώην παίκτης των ΑΕΚ και Παναθηναϊκού, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, με 13π. και 8 ριμπάουντ.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει ξανά στη Μαδρίτη, την προσεχή Δευτέρα (10/6, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-33, 64-48, 84-76