«Γιόρτασε» το πρώτο διπλό στο Μιλάνο η Μακάμπι

Έκανε… σεφτέ στο Μιλάνο η Μακάμπι!
Με κορυφαίους τους Σόρκιν και Μπράουν στα τελευταία λεπτά, η «ομάδα του λαού» επικράτησε 77-71 της Αρμάνι, πανηγυρίζοντας το πρώτο «διπλό» στη φετινή Ευρωλίγκα!

Έτσι, οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 7-6 και διατηρήθηκε σε τροχιά οκτάδας, ενώ από την άλλη η ομάδα του Μεσίνα υποχώρησε στο 3-10 και παρέμεινε ουραγός.
Από νωρίς είχε το προβάδισμα η Μακάμπι, η οποία το έφτασε στο νταμπλ-σκορ (6-12), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε με μπροστάρη τον Λουβαβού-Καμπαρό και με ένα σερί 10-0 για το +4 (16-12), στο 7’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έτσι στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου το σκορ ήταν στην ισοπαλία (21-21).
Στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά (33-32), μέχρι το 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Μιλανέζοι πήραν τον έλεγχο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (40-32).
Δυνατή αρχή από τη Μακάμπι στο δεύτερο μέρος, όπου με επιμέρους σκορ 1-9 έφερε το ματς στην ισοπαλία (41-41), στο 22’. Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε από Μέλι και Μπάρον για το +10 (57-47), μέχρι το 26’. Ωστόσο, η «ομάδα του λαού» αντέδρασε με δικό της 12-0 για το προβάδισμα (57-59), με τον Μπάρον να διαμορφώνει το 59-59 της τρίτης περιόδου.
Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, η Μακάμπι πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Κόλσον να την στέλνει στο +7 (62-69), στο 34’. Στη συνέχεια, η Αρμάνι έβγαλε άμυνες και πλησίασε στον πόντο (70-71), στο 38’. Ωστόσο, οι Ισραηλινοί απάντησαν με Σόρκιν και Μπράουν για το +7 (70-77), στα τελευταία δευτερόλεπτα, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 71-77.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-32, 59-59, 71-77