Μετά το 55-61 το Περιστέρι εκτέλεσε όσες βολές είχε ο ΑΡΗΣ σε… όλο το ματς

Ο ΑΡΗΣ έκανε ό,τι μπορούσε απέναντι στο Περιστέρι, είχε να διαχειριστεί απουσίες (σ.σ. Χάρελ, Γκάλινατ) και προβλήματα με αθλητές του (π.χ. ο Σανόγκο, ο Σταρκ και ο Ριντ έπαιξαν με πρόβλημα), αλλά και ουκ ολίγες διαιτητικές “ανορθογραφίες” στην διάρκεια του ματς. Αυτό το τελευταίο, όπως και να έχει, επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα. Οι διαιτητές χρέωσαν με πέντε φάουλ το σύνολο του Καστρίτη σε μόλις 67” από την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και μετά το 55-61, οι γηπεδούχοι πήραν βοήθειες μέσω της… γραμμής της φιλανθρωπίας.

Πιο συγκεκριμένα, το Περιστέρι στα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα εκτέλεσε 12 βολές, όσες βολές είχε ο ΑΡΗΣ σε ολόκληρο το παιχνίδι της Πέμπτης. Προφανώς, αυτό ήταν ένα σημαντικό μπόνους για τους γηπεδούχους προκειμένου να πάρουν την νίκη, με τους παίκτες του Περιστερίου από τις 12 εκτελεσμένες βολές (σ.σ. από το 55-61 και μετά), να ευστοχούν στις 10 εξ αυτών. Έτσι, οι μισοί πόντοι του Περιστερίου στην τέταρτη περίοδο, ήρθαν μέσω βολών αφού οι γηπεδούχοι πέτυχαν συνολικά 20 πόντους και οι 10 ήταν από την γραμμή της φιλανθρωπίας.