Μπάσκετ Εφήβων: Σπουδαίο διπλό επί της ΔΕΚΑ (75-87)

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του ΑΡΗ κέρδισε τη ΔΕΚΑ με 75-87, πετυχαίνοντας σημαντική νίκη και κάνοντας το «5 στα 5» στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη προηγήθηκε με 20-32 στην πρώτη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στους είκοσι πόντους στο ημίχρονο (34-54). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι «κιτρινόμαυροι» δεν βρήκαν πολλές λύσεις επιθετικά και η ΔΕΚΑ μείωσε σε 58-61. Όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ πέντε λεπτά πριν το τέλος (65-70). Ο ΑΡΗΣ όμως διατήρησε τη ψυχραιμία του και αύξησε τη διαφορά, πετυχαίνοντας μια σημαντική εκτός έδρας νίκη με 75-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-32, 34-54, 58-61, 75-87.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β. – Κούρογλου

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης-Χατζηβρέτας): Κεχαγιάς, Μακαρατζής 4, Χαρτώνας, Στράντζαλης 1, Κεραμιτσόπουλος, Πατρίκης 15(1), Μουτάφης 13(3), Πούντος 5(1), Κωστούλας, Σεκερτζής, Λιοτόπουλος 23(3), Πασχαλίδης 14

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας) Τσαχτσίρας 12, Βενετίδης, Καζαμίας 9, Πεταλωτής, Επαμεινώνδας 16(3), Χατζηλάμπρου 6(2), Πατεράκης 15(2), Πουρλίδας 16(4), Φωτιάδης, Μπίσκας, Κασιάνος, Γιαννίκος 14(3)