Νίκησε την Ρεάλ στον τελικό της Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκος επικράτησε με 95-77 τη Ρεάλ Μαδρίτης και σήκωσε την έβδομη Ευρωλίγκα του,
Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε πρώτη στόχο με τρίποντο του Εντιαγέ από τη γωνία (3-0), ενώ ο Γκραντ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (3-3). Ο Ισπανός φόργουορντ πέτυχε άλλους πέντε συνεχόμενους πόντους (8-3) για το δυνατό ξεκίνημα των Μαδριλένων. Ο Χεζόνια συνέχισε με σουτ μέσης απόστασης (10-3), με τον Παπαπέτρου να του απαντά με τρίποντο στον αιφνιδιασμό για το 10-6. Ο Ναν εκτέλεσε εύστοχα τρεις βολές μετά από κερδισμένο φάουλ και τεχνική ποινή στον Ματέο (10-9), ενώ ο Μούσα έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους και αποκατέστησε το προβάδισμα της Ρεάλ (15-9). Ο Ντίνος Μήτογλου μείωσε ξανά με μακρινό σουτ (15-11), ενώ ο Λεσόρ από κοντά έγραψε το 17-13. Ο Πουαριέ κάρφωσε εμφατικά μπροστά στον Μήτογλου (19-13), ενώ ο Ναν απάντησε με τρίποντο (19-16). Ο Καμπάτσο ευστόχησε από μακριά για το 22-16, ενώ ο Μούσα σκόραρε με δύο βολές και στη συνέχεια με φλόουτερ για το 26-17. Ο Ναν μείωσε με ανάποδο λέι απ (26-19), ενώ ο Σλούκας ευστόχησε για τρεις μειώνοντας σε 27-22. Ο Γιαμπουσέλι από την κορυφή ευστόχησε ξανά (30-22), ενώ ο Ροντρίγκεθ έβαλε δύο βολές για το 32-22. Ο Σλούκας απάντησε από τη γραμμή (32-24), όμως ο «Τσάτσο» πήγε μέχρι το λέι απ εύκολα για το 34-24. Η πρώτη περίοδος έληξε με το εντυπωσιακό 36-25 μετά από βολές του Πουαριέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σλούκας έβαλε ένα λέι απ και ο Γιαμπουσέλι ένα τρίποντο για το 39-27. Ο Κοζέρ έγραψε το 41-27 με τρομερή ασίστ του Φερνάντεθ, ενώ ο Χουάντσο κάρφωσε εντυπωσιακά για το 41-29. Ο Σλούκας κέρδισε βολές και τις έβαλε αμφότερες (41-31), ενώ ο Λεσόρ κάρφωσε με φόλοου μειώνοντας σε 41-33. Ο Λεσόρ γύρισε ωραία μπροστά στον Πουαριέ και έφερε ακόμη πιο κοντά τον Παναθηναϊκό AKTOR (41-35). Ο Πουαριέ με φοβερό φόλοου κάρφωμα έκοψε το σερί των «πρασίνων» (43-35), όμως ο Γάλλος σέντερ του «τριφυλλιού» του απάντησε από κοντά και στη συνέχεια έβαλε μία βολή για το 43-38. Ο Γκραντ κέρδισε αντιαθλητικό και ευστόχησε σε μία βολή (43-39), πριν ο Χεζόνια δώσει «ανάσα» στη Ρεάλ με τρίποντο (46-39). Ο Γκραντ απάντησε αμέσως από μακριά (46-42), ενώ ο Βιλντόσα έκανε το ίδιο από την κορυφή για το 46-45. Ο Λεσόρ από κοντά έβαλε δύσκολο καλάθι (48-47), με τον Μούσα να απαντά με τρίποντο από τη γωνία (51-47). Ο Καμπάτσο έκανε το ίδιο στη λήξη της επίθεσης (54-47), ενώ ο Σλούκας υπέγραψε το τελικό 54-49 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σλούκας ευστόχησε αμέσως από μακριά και έγραψε το 54-52. Ο Καμπάτσο έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι, ενώ ο Λεσόρ απάντησε με βολή για το 56-53. Ο Χουάντσο πήρε την ασίστ του Γκραντ και σκόραρε από κοντά (56-55), ενώ ο Ναν βρήκε στόχο σε σουτ από τα 6,75μ. και έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (56-58). Το σκορ έμεινε κολλημένο για σχεδόν τρία λεπτά, μέχρι να βάλει μία βολή ο Μούσα και να μειώσει σε 57-58. Ο Ναν πήγε προς το καλάθι και ο Σλούκας με τον Καλαϊτζάκη έβαλαν βολές για το 59-63. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 61-64 υπέρ των «πρασίνων».

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ταβάρες με δύο βολές και ο Ροντρίγκεθ με λέι απ μείωσαν σε 65-66 για τη Ρεάλ που έδειξε αντίδραση. Ο Γκραντ επιτέθηκε στο καλάθι και σκόραρε (65-68), ενώ ο Μήτογλου ευστόχησε από την κορυφή και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +6 (65-71). Ο Γκραντ σούταρε και αυτός από μακριά συνεχίζοντας το τρομερό διάστημα των «πράσινων» (65-73), ενώ ο Χεζόνια απάντησε με κρίσιμο γκολ-φάουλ για το 68-73. Ο Γιουλ έβαλε τρίποντο στον αιφνιδιασμό (71-73), όμως ο Σλούκας του απάντησε από τα 10 μέτρα για το 71-76. Ο αρχηγός των «πρασίνων» με τον Γιουλ αντάλλαξαν τρίποντα, ενώ ο Ταβάρες κάρφωσε στο καλάθι για το 76-79. Ο Ναν έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 76-83, ενώ ο Μήτογλου σκόραρε τεράστιο σουτ από την κορυφή και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +10 (76-86). Ο Λεσόρ ευστόχησε σε πέντε από τις έξι βολές του και υπέγραψε το 77-91, ενώ ο Σλούκας με τον ίδιο τρόπο οριστικοποίησε τη νίκη του Παναθηναϊκού (77-93), πριν ο Ναν κάνει το κάρφωμα της σεζόν για το 77-95.

Τα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 77-95