«Πελάτισσα»… η ΑΕΚ στο «καυτό» Παλέ και ο ΑΡΗΣ 74-64

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ έκανε το «2 στα 2» απέναντι στην ΑΕΚ δημιουργώντας μία… πελατειακή σχέση, επικρατώντας με 74-64 και ανεβαίνοντας στην βαθμολογία, ενώ έχει και το απόλυτο πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι, είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επιθετική πολυφωνία αφού είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο τον Γκούντγουιν που είχε 16 πόντους αλλά και 19 ριμπάουντ «εξαφανίζοντας» τους ψηλούς της ΑΕΚ, ενώ ακολούθησαν οι Νότε και Νετζήπογλου με 14 πόντους. Ο Χάγκινς ήταν ο ηγέτης στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας επτά πόντους και συνολικά 12 στον αγώνα.
Μοναδική ατμόσφαιρα στο Αλεξάνδρειο από 4.500 φιλάθλους του ΑΡΗ που αποθέωσαν τους «κίτρινους» και τον Γιάννη Καστρίτη.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε εξαιρετικά στον αγώνα και με «όπλο» την άμυνα του μπόρεσε να έχει τον έλεγχο απέναντι στην ΑΕΚ. Με τους Νότε και Νετζήπογλου επιθετικά να είναι οι κορυφαίοι ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 16-4 και με 23-10 στο 8ο λεπτό του αγώνα, με την ΑΕΚ να είναι εγκλωβισμένη στην πιεστική άμυνα των παικτών του Καστρίτη. Ένα κακό δίλεπτο όμως έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να μειώσει σε 26-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Ο ΑΡΗΣ πήγε και πάλι την διαφορά στο +10 (33-23), με την ΑΕΚ να επιλέγει μία σύνθεση άμυνα ζώνης για να μπορέσει να περιορίσει τις διεισδύσεις των παικτών του Καστρίτη, κυρίως του Νότε. Αυτό είχε αποτέλεσμα μιας και η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (33-29) στο 16ο λεπτό. Μάλιστα η διαφορά έπεσε στους δύο πόντους (34-32) με τους παίκτες του ΑΡΗ να βελτιώνονται αμυντικά, αλλά επιθετικά συνέχισαν να είναι άστοχοι. Μετά από τεχνική ποινή στον Φλιώνη, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 37-33, πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν σε 37-35 ενώ με καλάθι του Χρηστίδη οι «κίτρινοι» πήγαν με το +4 στα αποδυτήρια για το 39-35.
Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 43-35 στο 22ο λεπτό και με 46-37 στο 23ο λεπτό με τρίποντο του εξαιρετικού επιθετικά Νετζήπογλου που έφτασε τους 14 πόντους. Όμως στην συνέχεια κόλλησε και πάλι στην άμυνα της ΑΕΚ, η οποίς κατάφερε να μειώσει σε 51-49 στο 27ο λεπτό.
Με δύο καλές άμυνες και αντίστοιχους αιφνιδιασμούς από Μήτρου Λονγκ και Χάγκινς ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 55-49 στο 29΄και 50΄΄, πριν η ΑΕΚ μειώσει με βολές του Γόντικα σε 55-51. Ο Μήτρου Λονγκ με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 58-51, δίνοντας… μαξιλαράκι επτά πόντων στον ΑΡΗ για το τελευταία δεκάλεπτο.
Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και αυτό έκανε την διαφορά. Οι «κίτρινοι» με ηγέτη τον Χάγκινς, πίεσαν και έκλεψαν μπάλες για να σκοράρουν και να προηγηθούν με 70-58 στο 36ο λεπτό. Η ΑΕΚ δεν είχε αντίδραση, ο ΑΡΗΣ συνέχισε να κυριαρχεί και έφτασε εύκολα σοτ τελικό 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64.