Τους κερδίζει… αφού τους εξουδετερώνει!

Ο ΑΡΗΣ μετράει τρεις νίκες σε πέντε αγωνιστικές και όλες τους έχουν την ίδια… συνταγή, αφού τα πάντα ξεκινούν από την άμυνα.

65, 63 και 57 πόντους έχουν δεχθεί οι “Κιτρινόμαυροι” στα παιχνίδια που πανηγύρισαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Και αυτό είναι ακριβώς ό,τι έκαναν και πέρσι, κυρίως στα νικηφόρα εντός έδρας παιχνίδια τους. Ο Γιάννης Καστρίτης έχει επισημάνει πολλές φορές στους παίκτες του, ό,τι τα πάντα γι’αυτόν ξεκινούν από την άμυνα που πρέπει να παίξουν ως ομάδα.

Μεταξύ άλλων φέτος, ο ΑΡΗΣ υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό να σκοράρει μόλις 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης τους, άλωσε τα Λιόσια με την ΑΕΚ να σκοράρει 27 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε τον Απόλλωνα κάτω από τους 60 πόντους, με επιμέρους 40-25 στο δεύτερο ημίχρονο.

Και τουλάχιστον στο χθεσινό παιχνίδι, ο ΑΡΗΣ θύμωσε από το πρώτο του κάκιστο δεκάλεπτο όπου δέχθηκε 22 πόντους και με την άμυνα του από ‘κει και πέρα, δέχθηκε 35 πόντους σε 30 λεπτά.

Πηγή φωτογραφίας: ΚΑΕ ΑΡΗΣ