Ξύπνησε στο… τέλος και νίκησε

Ο ΑΡΗΣ είχε τρία άσχημα δεκάλεπτα, αλλά το "καλό" έφτανε για να πάρει την νίκη κόντρα στην Αβελίνο με 59-56 και να επιστρέψει στις νίκες στο Basketball Champions League. Κορυφαίοι οι Μπελ και Βασιλόπουλος, καθοριστικό καλάθι από Αθηναίου

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε προβλήματα από το Εντιαγέ ο οποίος έκανε μεγάλη ζημιά μέσα στην ρακέτα. Οι «κίτρινοι» έδειξαν από την αρχή επίσης προβλήματα στην συνεργασία όσον αφορά το κομμάτι της επίθεσης, με τον Βασιλόπουλο να είναι ο μοναδικός που ξεχώρισε και σκόραρε.

Η Αβελίνο προηγήθηκε με 7-10 στο έκτο λεπτό, πριν το 12-12 του δεκάτου λεπτού, που δείχνει ότι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Ο ΑΡΗΣ εξακολουθούσε να παίζει καλή άμυνα, αλλά επιθετικά είχε μεγάλο πρόβλημα και όταν σταμάτησε να σκοράρει ο Βασιλόπουλος, ο Μπελ ανέλαβε τον ρόλο προκειμένου να κρατήσει τους «κίτρινους» κοντά στο σκορ.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 20-17 και με 25-22 στο 18ο λεπτό, με την Αβελίνο να απαντάει με ένα σερί 5-0 για να κλείσει μπροστά το πρώτο ημίχρονο με 25-27.

Με το ξεκίνησε της τρίτης περιόδου, η  Αβελίνο ξέφυγε με οχτώ πόντους (25-33) στο 22ο λεπτό αλλά και με 30-39 στο 26ο λεπτό, με τον ΑΡΗ να μην μπορεί να βρει λύσεις στο σκοράρισμα. Κάποια τρίποντα του Μπελ έδωσαν το δικαίωμα στον ΑΡΗ να μειώσει σε 39-44 που ήταν και το αποτέλεσμα στην τρίτη περίοδο.

Με τον Εντιαγέ να κάνει… πάρτι μέσα στην ρακέτα του ΑΡΗ, η Αβελίνο προηγήθηκε με 44-51 στο 34΄και 30΄΄. Ο Μπελ όμως έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση, αρχικά οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 49-51 και αργότερα με ένα σερί 5-0, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 57-55 και 90 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Εντιαγέ με μία βολή έκανε το 57-56, με τον Αθηναίου να παίρνει την τελευταία επίθεση του ΑΡΗ και να ευστοχεί στο φινάλε της, κάνοντας το 59-56 και με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν. Η Αβελίνο προσπάθησε για το τρίποντο, ο Ριτς… εκβίασε το φάουλ από τον Βασιλόπουλο αλλά οι διαιτητές δεν το έδωσαν, η μπάλα κατέληξε στους «κίτρινους», όπως και η νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 25-27. 39-44, 59-56.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης, Βον, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 9 (1), Μοράντ 2, Βασιλόπουλος 15 (3), Πέτγουει 5, Ουίβερ 4, Μπένσον 2, Μπελ 16 (2).

Αβελίνο: Ζερίνι 5, Ουέλς 6 (1), Όρτνερ 4, Λέουβεν 4, Σκραμπ, Φιλόι 5 (1), Ντερκολέ, Ριτς 16, Εντιαγέ 16.