Έφτασε στο… θαύμα αλλά δεν άντεξε ο "Έλληνας" ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα τραγικό δεύτερο δεκάλεπτο, βρέθηκε στο -25, αλλά με "όπλο" την ελληνική ψυχή, προσπάθησε για την επική ανατροπή. Τα κατάφερε, προηγήθηκε με 61-60 αλλά τελικά δεν άντεξε και ηττήθηκε με 65-71.

Ο Βασιλόπουλος ήταν κορυφαίος με 17 πόντους, όλους στο δεύτερο μέρος, και 11 ριμπάουντ, ο Τσαιρέλης ήταν εξαιρετικός μς 23 πόντους και επτά ριμπάουντ, ο Πουλιανίτης άλλαξε την ροή του αγώνα, και οι τρεις Αμερικανοί (Μπελ, Ουίβερ και Μπένσον) είχαν συνολικά 2 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του κόντρα στην Νίμπουρκ, με τον Γιαννάκη να επιλέγει ένα καθαρά ελληνικό σχήμα με Αθηναίου, Φλιώνη, Τσαιρέλη, Μούρτο και Βασιλόπουλο. Αμυντικά οι «κίτρινοι» έκαναν καλή δουλειά, αλλά επιθετικά εμφάνισαν και πάλι τα γνωστά προβλήματα με αποτέλεσμα να… κυνηγάνε από την αρχή στο σκορ. Η Νίμπουρκ προηγήθηκε με 4-9, ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 9-9 στο έκτο λεπτό, αλλά οι Τσέχοι έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με 11-17.

Η δεύτερη περίοδος ή τουλάχιστον το πρώτο πεντάλεπτο της, μπορεί να θεωρηθεί ως και το χειρότερο στην ιστορία του ΑΡΗ. Οι «κίτρινοι» έκαναν συνέχεια λάθη, μηδενική συνεργασία στην επίθεση, καμία διάθεση για άμυνα. Η Νίμπουρκ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, κάνοντας ένα απίστευτο σερί 18-0 και προηγήθηκε με 11-35 στο 16ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ σκόραρε με βολές του Αθηναίου, αλλά η Νίμπουρκ προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους (12-37), πριν το 23-42 του πρώτου ημιχρόνου, σκορ το οποίο άφηνε ελπίδες στον ΑΡΗ για την ανατροπή, με την βασική προυπόθεση να έδειχνε ένα βελτιωμένο πρόσωπο.

Και αυτό έγινε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν με κορυφαίο τον Πουλιανίτη, τον οποίο έριξε ο Γιαννάκης στο παιχνίδι, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 10-0 και μείωσε σε 33-42 στο 24ο λεπτό.

Οι Τσέχοι τα είχαν χαμένα, ο κόσμος δεν σταμάτησε σε κανένα σημείο να στηρίζει την ομάδα του ΑΡΗ, η οποία προσπάθησε για να μειώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά και ουσιαστικά να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης.  Αυτό το πέτυχε με τρίποντο του Βασιλόπουλου, που έκανε το 43-50 στο 28΄και 30΄΄ ενώ με δικό του δίποντο η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (45-51) στο 29ο λεπτό.  Ο ΑΡΗΣ είχε την ευκαιρία να μειώσει περισσότερο, όμως το 45-51 του τρίτου δεκαλέπτου, σήμαινε ότι οι «κίτρινοι» είχαν επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης.

Ο Βασιλόπουλος συνέχισε να σκοράρει, ο Τσαιρέλης να κάνει άνω κάτω την άμυνα της Νίμπουρκ και ο Πουλιανίτης να δίνει πόντους και καλές άμυνες. Η Νίμπουρκ παρέμεινε… υπνωτισμένη και έτσι ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 61-60 μετά από δύο βολές του Βασιλόπουλου, ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή στο 36ο λεπτό. Κάπου εκεί όμως η κούραση από την υπερπροσπάθεια έδωσε το δικαίωμα στην Νίμπουρκ να βρει λύσεις στην επίθεση, δύο τρίποντα του Λόρενς και ένα δίποντο του Ρέι έκαναν το 61-68. Οι «κίτρινοι» θέλησαν να κάνουν μία τελευταία αντεπίθεση, αλλά ο Μπερίσα με τρίποντο έκανε το 63-71 στο 39ο, δίνοντας την… χαριστική βολή πριν το τελικό 65-71.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 23-42, 45-51, 65-71.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 3 (1), Φλιώνης, Τσαιρέλης 23 (7ρ.), Πουλιανίτης 6, Χρηστίδης, Μούρτος 4, Αθηναίου 10 (3), Βασιλόπουλος 17 (11ρ.), Ουίβερ, Μπένσον, Μπελ 2.

Νίμπουρκ: Ρέι 22 (3), Μπέντα 6, Πούμπρλα 2, Λόρενς 8 (2), Μπερίσα 15 (3), Μπόχατσικ 1, Ντέιβις 7, Μπάρατς 4, Κριζ 4, Βιοράλ 2.