Η Σερβία πήρε το ντέρμπι, νέο "χαστούκι" για ΗΠΑ

από Αντώνης Γκάτζιος

Η Σερβία κέρδισε τις ΗΠΑ με 94-89 σε αγώνα για τις θέσεις 5-8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκμεταλλευόμενη το εκπληκτικό ξεκίνημά της.

Όσο απίστευτο κι αν φαίνεται, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς προηγήθηκε με 32-7 στο δεκάλεπτο! Οι Αμερικανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους, έφτασαν το ματς στο καλάθι, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν και πλέον θα διεκδικήσουν την 7η θέση στο Παγκόσμιο, κόντρα στον ηττημένο του αγώνα Τσεχία – Πολωνία. Η Σερβία θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση, με το νικητή του εν λόγω ζευγαριού.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 28 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Σέρβων, ενώ στον αντίποδα δεν έφτασαν για τις ΗΠΑ οι 22 πόντοι του Χάρισον Μπαρνς.

Με τον Μπογκντάνοβιτς να πετυχαίνει 12 πόντους σε 4,5 λεπτά, με 4/4 τρίποντα, η Σερβία προηγήθηκε με 17-5 στο 5’. Οι «πλάβι» συνέχισαν να… πυροβολούν (8/9 τρίποντα!), οι Αμερικανοί ήταν… αλλού (3/16 σουτ) και το δεκάλεπτο έληξε στο 32-7!

Οι ΗΠΑ προσπάθησαν να μαζέψουν την κατάσταση και μείωσαν σε 36-19 στο 14’. Φτάνοντας σε ένα επιμέρους 4-19 μείωσαν ακόμα περισσότερο, στους 10 πόντους (36-26) και έκλεισαν το ημίχρονο στο -4 (44-40), με 12-33 στη δεύτερη περίοδο.

Οι Αμερικανοί μετέτρεψαν το 61-53 σε 61-59 και το ματς έγινε ντέρμπι ολκής. Η Σερβία ξέφυγε πάλι με έξι πόντους (69-63) με τον Μπογκντάνοβιτς να φτάνει τους 23 πόντους με 7/12 τρίποντα και το 30’ βρήκε το σκορ στο 71-68.

Με νέο ξέσπασμα, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς πήρε διαφορά 13 πόντων (85-72). Οι ΗΠΑ προσπάθησαν να επανέλθουν εκ νέου (87-81 και 91-87). Ο Γιόκιτς με δύο βολές στα 20’’ έγγραψε το 94-88 και η Σερβία έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.