Τον λύγισαν τρίποντα και… ρέφερι

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να φύγει με την νίκη από το ΟΑΚΑ, μιας και έχασε με 93-77 από την Α.Ε.Κ. Βέβαια οι «κίτρινοι» είχαν να αντιμετωπίσουν και την κάκιστη διαιτησία, η οποία έδωσε στους γηπεδούχους 26/34 βολές έναντι 13/17 του ΑΡΗ.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε στο παιχνίδι και… χτύπησε την ΑΕΚ στο δικό της παιχνίδι. Γρήγορο μπάσκετ με τον Τόμας να βρίσκει κενούς χώρους για να τρέξει, ενώ μετά τα πρώτα λεπτά η είσοδος του Νέιμικ άλλαξε τα δεδομένα μέσα στην ρακέτα, στα ριμπάουντ και το σκοράρισμα. Αμυντικά οι «κίτρινοι» έπαιξαν κλειστά για τον Μενσα Μπονσού, δίνοντας το μακρινό σουτ στην ΑΕΚ.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 6-7 αλλά και με 12-13 όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Ο Βεζένκοφ ήταν εγκλωβισμένος το μαρκάρισμα των γηπεδούχων, παρά την επικράτηση στα ριμπάουντ (12-4 για τον ΑΡΗ), με το 21-21 να είναι το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έβρισκε σκοράρισμα μόνο από τον Νέιμικ, παρέμενε άστοχος από τα 6.75 και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Α.Ε.Κ η οποία κατάφερε να βρεθεί στο+11 (42-31). Βέβαια σε εκείνο το σημείο επίσης οι γηπεδούχοι είχαν μόλις πέντε φάουλ έναντι δέκα των παικτών του ΑΡΗ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ΑΡΗ στο -13 (48-35) με τους παίκτες του Πρίφτη να μην μπορούν να ακολουθήσουν επιθετικά τον ρυθμό, μιας και μόνο ο Νέιμικ απειλούσε, με τον Τόμας να δίνει κάποιες λύσεις.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ. Ο άσος του ΑΡΗ είχε μόλις 4 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε επτά σε ένα λεπτό, για να κάνει το σκορ 48-42 και να… ξαναβάλει τον ΑΡΗ στην διεκδίκηση της νίκης.

Βέβαια παρά την αλλαγή στην απόδοση του ΑΡΗ, τα φάουλ εξακολουθούσαν να είναι το μεγάλο πρόβλημα αφού οι διαιτητές συνέχισαν να σφυρίζουν με ευκολία σε βάρος των «κιτρίνων». Με τρίποντο του Βεζένκοφ ο ΑΡΗΣ μείωσε σε53-50, η Α.Ε.Κ. προσπάθηε να ξεφύγει αλλά και πάλι οι «κίτρινοι» πλησίασαν σε απόσταση… καλαθιού, με 63-60 χάρη σε τρίποντο του Τόμας στο 28΄και 30΄΄. Το 67-62 στο 30ο λεπτό, έδινε ελπίδες στον ΑΡΗ για μία επική ανατροπή μετά από ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο και παρά το 17/22 -8/11, νούμερο βολών των δύο ομάδων.

Οι παίκτες του Πρίφτη παρέμειναν κοντά στο σκορ,  παρά τις αντιξοότητες λόγω των φάουλ. Και εκεί ήρθε μία φάση που άλλαξε τις ισορροπίες. Με το σκορ στο 73-68, ο Μούρτος κόπηκε από τον Μενσα Μπονσού, όμως η μπάλα βγήκε εκτός μιας και άγγιξε την γραμμή. Όμως δεν δόθηκε τίποτα με τον Αθηναίου να ευστοχεί σε τρίποντο (76-68). Αντί δηλαδή η μπάλα να δοθεί στον ΑΡΗ και πάλι, έμεινε στην Α.Ε.Κ. η οποία πέτυχε τρίποντο. Οι φωνές των γηπεδούχων (!!!) για την διαιτησία, έφτασαν τόπο όσον αφορά το θέμα της διαφοράς. Ο ΑΡΗΣ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 78-72, ακολούθησε ένα 10-2 της Α.Ε.Κ. στο 38ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να σουτάρουν βολές για να κερδίσουν με 93-77 και να πάρουν την διαφορά. Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-35,67-62, 93-77.

Α.Ε.Κ. (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 10 (2), Ντελινικάιτις 7 (1), Σάκοτα 2, Χέρστον 16 (2), Αθηναίου 14 (4), Σαρικόπουλος, Μιλόεβιτς 10 (1), Μενσά Μπονσού 16 (12ρ.), Ίνγκλις 18 (6).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Ριντ 2, Τόμας 16 (2), Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 23 (2), Νέιμικ 20, Μπούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 8.