Άρεσε παρά την ήττα

Ο ΑΡΗΣ έχασε από την Μπεσίκτας με 70-71 αλλά το μπάσκετ που έπαιξε και κυρίως η αντίδραση των παικτών του σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, ήταν το στοιχείο που άρεσε, μιας και φάνηκε ότι η ομάδα του Πρίφτη δεν θα τα παρατάει. Αυτό φάνηκε στο 9-0 στο τελευταίο τρίλεπτο το οποίο δεν ήταν αρκετό.

Η Μπεσίκτας αιφνιδίασε τον ΑΡΗ και προηγήθηκε με 0-9 στο 2΄και 15΄΄, αναγκάζοντας τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ. Οι “κίτρινοι” μπήκαν… μεταμορφωμένοι μετά την διακοπή και με κορυφαίο τον Μαρμπλ στην επίθεση, κατάφεραν να σταματήσουν τους Τούρκους και να απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 10-0, ώστε να προηγηθούν με 10-9 στο πέμπτο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε με βάση την άμυνα του να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-15). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η επιθετική άνοδος του Κάμινγκς αρχικά και του Τζένκινς στην συνέχεια, βοήθησε τους “κίτρινους” να προηγηθούν με 24-20 και με 27-23. Η Μπεσίκτας όμως αντέδρασε, βρήκε λύσεις με τον Ρολ και με ένα σερί 10-2 κατάφερε να προηγηθεί με 29-33 στο 17ο λεπτό, ενώ έκλεισε μπροστά το πρώτο ημίχρονο με 34-35.
Στην τρίτη περίοδο η τουρκική ομάδα κατάφερε να βρει ρυθμό, σε αντίθεση με τον ΑΡΗ ο οποίος προσπαθούσε μεν να παίξει μέσα στην ρακέτα αλλά δεν μπορούσε. Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 36-42 στο 24ο λεπτό, κάτι που λειτούργησε ως… ξυπνητήρι για τον Μάικλ Τζένκινς. Ο Αμερικανός του ΑΡΗ είχε 3/3 τρίποντα, το ένα μάλιστα με φάουλ έγινε… τετράποντο και έτσι οι “κίτρινοι” έκαναν ένα σερί 10-0 για το 46-45. Όμως αυτό το ξέσπασμα του Τζένκινς δεν είχε συμπαραστάτες και έτσι η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 51-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν τον Τζένκινς σε πρώτη φάση, ενώ χτύπησαν τον ΑΡΗ μέσα στην ρακέτα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 58-67 και με 61-71 στο 37ο λεπτό. Μπροστά στην ήττα, ο ΑΡΗΣ έκανε μία τελική αντεπίθεση και με ένα σερί 9-0 το σκορ έγινε 70-71 με καλάθι του Μούρτου και με 35 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Η Μπεσίκτας με τον Ρολ έχασε την τελευταία της επίθεση, η μπάλα κατέληξε στον Τζένκινς ο οποίος ξεκίνησε για να πάρει το τελευταίο σουτ. Αλλά την στιγμή που ήταν στον… αέρα και με δύο δευτερόλεπτα να απομένουν, άλλαξε απόφαση και πάσαρε προς τον Ξανθόπουλο ο οποίος όμως είχε αρχίσει ήδη την κίνηση του προς το καλάθι της Μπεσίκτας. Και έτσι η μπάλα κατέληξε στον πάγκο της τουρκικής ομάδας, η οποία πήρε την νίκη με 70-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 51-53, 70-71.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 5, Ξανθόπουλος 1, Τσαϊρέλης 8 (1), Τζένκινς 20 (4), Κάμινγκς 11 (2), Ζάρας 3 (1), Μούρτος 10, Σίμτσακ 3, Μπάκνερ 4, Καββαδάς 5.
Μπεσίκτας: Καραμάν, Εντζ, Σιπαχί 4 (1), Γκουλέρ, Κλαρκ 13 (1), Βεισέλογλου 2, Στίματς 11, Τόμπσον 6 (2), Ρολ 16 (2), Σανλί 2, Στρόμπερι 11 (3), Ουίμς 6.