Νίκησε κακό εαυτό και διαιτησία

Ο ΑΡΗΣ παρουσίασε αυτοκτονικές τάσεις στην Χαλκίδα, αλλά δεν το πλήρωσε σώζοντας την παρτίδα στην παράταση με 77-80 (71-71 κ.δ.). Τραγική η διαιτησία του αγώνα, με πολλές λάθος αποφάσεις.

Αν και προηγήθηκε με +12 (52-64), 7:57 πριν την λήξη του αγώνα, ο ΑΡΗΣ δεν διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα, δίνοντας την δυνατότητα την Κύμη να πάει το ματς στην παράταση. Αποτελεσματικότερη στον εξτρά χρόνο η ομάδα το Δημήτρη Πρίφτη, κατάφερε να κερδίσει το ματς με 77-80. 13η νίκη στο πρωτάθλημα για τους “κίτρινους”.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, δίνοντας την δυνατότητα στην Κύμη να πάρει από την πρώτη στιγμή το προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας σκορ πίσω από τα 6,75. Οι «κίτρινοι», ήταν και στην άμυνα και στην επίθεση αναποτελεσματικοί, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων (9-4), έξι λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο πέρασε στο παρκέ ο Καββαδάς. Με τον Έλληνα center στην πεντάδα του, ο ΑΡΗΣ λειτούργησε καλύτερα στην επίθεση και παίρνοντας σκορ από Γιάνκοβιτς και Καββαδά, έφερε το σκορ σε ισορροπία (13-13).

Στα τρία λεπτά που απέμεναν για το τέλος του Α΄ δεκαλέπτου, οι παίκτες του Πρίφτη χαλάρωσαν εκ νέου στην άμυνα, η Κύμη βρήκε τους διαδρόμους προς το καλάθι και έκλεισε με προβάδισμα 7 πόντων (20-13) την 1η περίοδο.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο παρκέ και τρέχοντας ένα σερί 8-0, κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι (20-21), 7:17 πριν το ημίχρονο. Ο Τσούπκοβιτς σταμάτησε το σερί των «κιτρίνων» με δίποντο, αλλά πέντε αναπάντητοι πόντοι από πλευράς ΑΡΗ, έκαναν το σκορ 22-26, 4:40 πριν την ανάπαυλα.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, οι παίκτες του Πρίφτη συνέχισαν με την ίδια συνέπεια και συγκέντρωση στην άμυνα, κρατώντας χαμηλά σε παραγωγικότητα τους αντιπάλους τους. Στην επίθεση, έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα και καλή κυκλοφορία, κατάφεραν ν’ αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +10 (25-35), με το καλάθι του Κάμινγκς στην λήξη.

Με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ο Γιάνκοβιτς με καλάθι και φάουλ ανέβασε την διαφορά στο +13 για τον ΑΡΗ (25-38). Η Κύμη αντέδρασε σ’ εκείνο το σημείο και με τον Τσούπκοβιτς να ευστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα (τρία τον αριθμό), μείωσε την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (36-38), 7:02 πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Αυτή η εξέλιξη «αφύπνισε» τους «κίτρινους», οι οποίοι σοβαρεύτηκαν και με συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις, ανέβασαν στο +8 την διαφορά (38-46), 4:07 πριν το τέλος.

Στον εναπομείναντα χρόνο η Κύμη κέρδιζε φάουλ και έπαιρνε σκορ διαρκώς από την γραμμή των βολών. Για λογαριασμό του ΑΡΗ, οι Ζάρας και Τσαϊρέλης ήταν αυτοί που έδιναν τις λύσεις από την περιφέρεια, αυξάνοντας σε δύο περιπτώσεις την διαφορά στο +10. Η Κύμη όμως επέμεινε και με τον Τουτζιαράκη να σκοράρει με την εκπνοή του χρόνου, μείωσε στους 7 (50-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 12 (52-64) 7:57 πριν το τέλος του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 και μείωσαν στους 7 (57-64). Οι «κίτρινοι» δεν πτοήθηκαν από αυτή την εξέλιξη και με τον Γιάνκοβιτς να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια, επανέφεραν την διαφορά σε διψήφιο (57-67), 5:32 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Οι παίκτες του Πρίφτη ενώ είχαν ρυθμό επιθετικά ξαφνικά μπλόκαραν , στην άμυνα ήταν ασταθείς και χαλαροί, συνθήκη που επέτρεψε στην ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου να τρέξει σερί 9-0 και να μειώσει στον πόντο (66-67), 4:09 πριν το τέλος. Ο ΑΡΗΣ είχε χάσει πλήρως την συγκέντρωσή του, υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη τόσο αμυντικά όσο και αμυντικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Κύμη και προσπέρασε στο σκορ (70-69), 1:09 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Στα δευτερόλεπτα που υπολείπονταν, ο Σταμάτης έβαλε μπροστά με δύο την ομάδα του (71-69). Ο Κάμινγκς ισοφάρισε 15΄΄ πριν το τέλος με δύο βολές, με την Κύμη να παίρνει την τελευταία κατοχή. Ο Ξανθόπουλος όμως έκλεψε την μπάλα, ο Κάμινγκς πήγε σε διείσδυση, αλλά αστόχησε στην προσπάθειά του, καθώς του έγινε και φάουλ. Στην επαναφορά των δύο δευτερολέπτων, ο Ντραγκίτσεβιτς αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης δεν παίχτηκε μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να κάνουν διαρκώς φάουλ και να πηγαίνουν στις βολές. Σε αυτή την διαδικασία, ο ΑΡΗΣ αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός από την αντίπάλο του και έφτασε στη νίκη με 77-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 25-35, 50-57, 71-71, 77-80

Κύμη (Μπρατσιάκος): Καντί 7 (1/6 τρίπ.), Τσούπκοβιτς 14 (3), Κοστόφ 10 (2), Πάμπλαντ 3 (1), Όρτον 8, Τουντζιαράκης 13, Σχίζας 7, Σιγκούνας, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 12, Ντίξον 3 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 5 (1), Κάμινγκς 17, Γιάνκοβιτς 14 (1), Ξανθόπουλος 12 (2), Ζάρας 13 (3), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Καββαδάς 9, Ντραγκίσεβιτς 3.