Bασίλη Τολιόπουλε, κοίτα τι έκανες!

Φρόντισε να βάλει την “σφραγίδα” του σε μια ακόμη σημαντική φετινή νίκη του ΑΡΗ. Ο Βασίλης Τολιόπουλος με τρίποντη “βόμβα” στην τελευταία φάση του αγώνα με αντίπαλο τον Προμηθέα, “χάρισε” ένα τεράστιο “διπλό” στους “κίτρινους”. Στους οποίους ο Έλληνας γκαρντ έχει “χαρίσει” ουκ ολίγα θετικά θετικά αποτελέσματα την τρέχουσα σεζόν, είτε “κουβαλώντας” την ομάδα στο σκοράρισμα, είτε παίρνοντας την από το… χεράκι “μιλώντας” σε κρίσιμα σημεία αγώνων.

Ας δούμε τι έκανε ο Τολιόπουλος μέσα στο 2024… Απέναντι στην ΑΕΚ, ο “Τολιό” “χτύπησε” στο τέλος με πολύ σημαντικά τρίποντα με τα οποία “έγραψε” το 81-86 αλλά και το 86-89. Σημειώστε, ότι σε εκείνο το ματς στο οποίο ο Έλληνας παίκτης σημείωσε 25 πόντους και έφτασε στο νταμπλ-νταμπλ από το 32′, έχοντας 17 πόντους και 10 ασίστ σε εκείνο το χρονικό σημείο. Πάμε στο απίστευτο “διπλό” κόντρα στον Παναθηναϊκό με 70-73. O Τολιόπουλος σημείωσε 12 πόντους με εξαιρετικά κρίσιμα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο. Με το σκορ στο 62-58, ήταν αυτός που μείωσε σε 62-61 και μετά “άνοιξε” την διαφορά για λογαριασμό του ΑΡΗ, κάνοντας το 62-68 και το 62-71, πάλι έξω από τα 6.75.

Συνεχίζουμε, με τις δύο “κολλητές” νίκες κόντρα στον ΠΑΟΚ, για πρωτάθλημα και Κύπελλο. Στο θετικό αποτέλεσμα του Παλέ με 77-63 ο Τολιόπουλος είχε 20 πόντους εκ των οποίων τους 13 πέτυχε στην τέταρτη περίοδο. Αξιοσημείωτο, το ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ πέτυχε συνολικά 19 πόντους, εκ των οποίων οι 13 ανήκαν στον ” Τολιό”, που “έριξε” στο καναβάτσο τον ΠΑΟΚ, κάνοντας με τρίποντα το 69-58 αλλά και το 72-58. Στο καναβάτσο “έριξε” τους “ασπρόμαυρους” και στο Κύπελλο ο Έλληνας παίκτης, με ένα πραγματικό… προσωπικό σόου, όταν ο ΑΡΗΣ ήταν πίσω στο σκορ. Ο Τολιόπουλος το πήρε… πάνω του, πέτυχε σπουδαία τρίποντα για την ανατροπή και έδωσε την νίκη “γράφοντας” το τελικό 74-76, με ωραίο drive.

Μετά από εκείνα τα ματς ο ΑΡΗΣ ταλαιπωρήθηκε από την αγωνιστική απραξία, υπήρχαν κάποια όχι καλά παιχνίδια για τους “κίτρινους”, αλλά στον κρισιμότερο αγώνα στο πρωτάθλημα -αφού η ήττα απέναντι στον Προμηθέα θα “σήμαινε”… τέλος της σεζόν- ο “ωραίος” και καθοριστικός Τολιόπουλος επανεμφανίστηκε, πετυχαίνοντας το 87-88 με απίστευτο τρίποντο κόντρα στους Πατρινούς την Πέμπτη ενώ λίγο νωρίτερα είχε μειώσει σε 87-85 με μια εύστοχη βολή.

Σε όλα τα παραπάνω, σχετικά με αγώνες του 2024 στους οποίους ο Τολιόπουλος βγήκε… μπροστά και έδειξε “κρύο” αίμα, ήταν και η νίκη της Εθνικής ομάδας απέναντι στην Ολλανδία με 74-76. Ο Τολιόπουλος έκανε το 71-72 σε μια πολύ κρίσιμη φάση και πέτυχε 26 πόντους αναγκάζοντας τη FIBA να τον “ντύσει”… Στεφ Κάρι, σε ανάρτηση που έκανε. Με λίγα λόγια, έχει φανερωθεί αρκετές φορές φέτος ότι όταν η μπάλα “καίει”, ο Τολιόπουλος… ξέρει τι να κάνει!