Basket League: Το Λαύριο διέλυσε τον Ιωνικό (vids)

Το Λαύριο νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 95-63, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 2-8.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές από την αρχή του αγώνα, με το Λαύριο να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά ο Ιωνικός ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).

Το Λαύριο ήταν καταιγιστικό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-9, προηγήθηκε με 29 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-41). Εξακολούθησε να ανεβάζει ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 95-63.

Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Φλαγκ και Κουζέλογλου με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης (11ρ. και μία ασίστ) και Χόκινς (6ε. και μία ασίστ) με 21 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63