Η Σεντ Ετιέν επέστρεψε στη Ligue 1, υποβιβάστηκε η Μετς

Έπειτα από δύο χρόνια απουσίας η Σεντ Ετιέν επέστρεψε στη Ligue 1. Οι στεφανουά ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με τη Μετς στη ρεβάνς ανόδου/υποβιβασμού και με 4-3 συνολικό σκορ ήταν εκείνοι που πήραν το εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία, με τους αντιπάλους τους να υποβιβάζονται στην Ligue 2.

Η Σεντ Ετιέν είχε κερδίσει 2-1 στο πρώτο ματς στην έδρα της, με τη Μετς να μένει με δέκα παίκτες από το 5ο λεπτό της ρεβάνς εξαιτίας της αποβολής του Ντιαλό. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Καμαρά στο 17′. Στο 25′ ο Μικαουτάτζε από τα έντεκα βήματα έκανε το 2-0 και ανέτρεψε το συνολικό σκορ.

Όμως, το γκολ του Πετρό στο 35′ ήταν εκείνο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στο 116′ ο Γουαντί βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, έκανε το 2-2, σκορ που ανέβασε την Σεντ Ετιέν στην πρώτη κατηγορία του γαλλικού ποδοσφαίρου.