Ιταλία: Εύκολη πρόκριση για την Αταλάντα

Οι «μπεργκαμάσκι» επικράτησαν με 3-1 της Σασουόλο και πέρασαν στα προημιτελικά του Coppa Italia όπου θα αντιμετωπίσουν τη Μίλαν σε ένα από τα καλύτερα ζευγάρια της οκτάδας στον θεσμό.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν εξ αρχής το ματς, μπαίνοντας πολύ δυνατά και ο Ντε Κέτελαρ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό. Αυτό το γκολ ανέβασε και άλλο την ομάδα του Γκασπερίνι, κρατώντας στο μισό γήπεδο τη Σασουόλο η οποία δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα και όποιες φάσεις και να είχε τις άφησε να περάσουν ανεκμετάλλευτες.

Ο Ντε Κέτελαρ ξαναχτύπησε στο 63ο λεπτό και έγραψε το 2-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μίραντσουκ στο 71’ για το 3-0!

Τα λεπτά περνούσαν, η Αταλάντα συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και έτσι κράτησε μια σπουδαία νίκη στα χέρια της που την έστειλε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας!

Το μοναδικό που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, αφού ο Μπολόκα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους για να διαμορφώσει το 3-1.