Ροτέισον… τούρμπο με “τεσσάρα” – Και τώρα η πρόκριση!

Ολα ρολόι για τον ΑΡΗ στο Αγρίνιο, που πάει φορτσάτος στο δεύτερο παιχνίδι Κυπέλλου με την ΑΕΚ.

Εκτεταμένο ροτέισον που έφτασε στα 9/11 της ενδεκάδας… Πολλά νέα πρόσωπα και ένα ασύνδετο σχήμα στα χαρτιά… Στο γήπεδο όμως μία χαρά έκανε τη δουλειά του, ώστε να έρθει μία εύκολη και επιβλητική νίκη με 4-0 για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι “κιτρινόμαυροι” πήγαν κόντρα στον Παναιτωλικό με την ΑΕΚ στο μυαλό τους και γενικά κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες. Ευτύχησαν όμως να προηγηθούν νωρίς με τον Τζούρασεκ (19′) και να βάλουν τις βάσεις για μία νίκη που “κλείδωσαν” οι βασικοί μετά το 46′

Ο Σουλεϊμάνοφ ήρθε από τον πάγκο και στο 78′ έκανε το 0-2, με τον Σαβέριο στο 90′ να αυξάνει τον δείκτη του σκορ και τον Σαμόρα στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 0-4! Σημείο αναφοράς η μεγάλη επιστροφή του Μάνου Γκαρθία μετά από σχεδόν έναν χρόνο!

Ο ΑΡΗΣ προσωρινά είναι στο -2 από τον Ολυμπιακό -παίζει σήμερα με την Κηφισιά- τον οποίο υποδέχεται την επόμενη εβδομάδα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Πρώτα όμως στο μυαλό όλων είναι η ΑΕΚ, κόντρα στην οποία ο ΑΡΗΣ πάει με τις καλύτερες συνθήκες.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Μπράμπετς και Τζούρασεκ οι μόνοι που… επιβίωσαν (4-2-3-1)

Ο Τσέχος και ο Κροάτης ήταν οι μόνοι ίδιοι με την ενδεκάδα Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Άκης Μάντζιος προχώρησε συνολικά σε εννέα αλλαγές, επιβεβαιώνοντας το μαζικό ροτέισον που είχε στο μυαλό του.

Χουτεσιώτης στο τέρμα, με τους Φατόρε-Φεράρι νέα πρόσωπα στα άκρα της άμυνας και τον Ρόουζ δίπλα στον Μπράμπετς.

Ο Ντουκουρέ πλαισίωσε τον Τζούρασεκ στα χαφ, με τον Φετφατζίδη λίγο πιο μπροστά και πίσω από τον προωθημένο Σαμόρα. Ο Παναγίδης ήταν στα δεξιά και ο Μενέντες στα αριστερά.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Αλλαγές σε πρόσωπα αλλά όχι και σε φιλοσοφία (3-5-2)

Ο Γιάννης Πετράκης από τη δική του πλευρά άλλαξε ελάχιστα στα πλάνα του και επί το πλείστον αναγκαστικά, λόγω των θλάσεων που ταλαιπωρούν Οικονόμου και Μπαλτασάρα.

Ο Μπρούνο Ντουάρτε πήρε τη θέση του πρώτου στην τριάδα της άμυνας μπροστά από τον Καπίνο, με τους Μάλη και Μλάντεν να είναι οι άλλοι δύο. Λιάβας-Τορεχόν οι δύο φουλ μπακ, με τους Χατζηθεοδωρίδη, Πέρες και Φεντερίκο Ντουάρτε στον άξονα. Ο Σενγκέλια με τον Καρέλη ήταν το δίδυμο στην επίθεση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ισορροπίες του και οι ευκαιρίες του

Στα πρώτα λεπτά ήταν εμφανές για τον ΑΡΗ ότι βρισκόταν σε αναζήτηση ισορροπιών, κυρίως ανασταλτικά. Και δεν άργησε να το κάνει, βγαίνοντας στη συνέχεια μπροστά για το γρήγορο γκολ που θα απλοποιούσε το απόγευμά του.

Στο 11′ θα μπορούσε να το πετύχει αλλά στάθηκε άτυχος στην πρώτη μεγάλη διπλή του ευκαιρία, με τις προσπάθειες των Παναγίδη και Ρόουζ να σταματούν στα σώματα παικτών του Παναιτωλικού.

Ο διακριθέντας και σκόρερ Τζούρασεκ

Ο Κροάτης ξεχώριζε κυρίως με τη δουλειά του στα χαφ, στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, δίνοντας εν τελεί και τη λύση στο σκοράρισμα. Ο Κροάτης βρέθηκε με τη μπάλα έξω από την περιοχή και την “τσίμπησε” με όση δύναμη χρειαζόταν για να σκοράρει χαμηλά στη δεξιά γωνία του Καπίνο, στο 19ο λεπτό.

Κοντά στο 0-2 με Φετφατζίδη, πίεσε και έχασε φάσεις ο Παναιτωλικός

Το πρώτο βήμα έγινε για τον ΑΡΗ, ο οποίος μετά το 0-1 περίμενε τους γηπεδούχους να αφήσουν χώρους στους οποίους θα έψαχνε ακόμη ένα γκολ. Η φάση του 24ου λεπτού δεν ήρθε ακριβώς έτσι αλλά ήταν από τις καλύτερες των “κιτρινόμαυρων” στο πρώτο μέρος, με τη μπάλα να στρώνεται από τον Παναγίδη στο ύψος του πέναλτι και τον Φετφατζίδη να κερδίζει το κόρνερ από κόντρες.

Σταδιακά ο Παναιτωλικός άρχισε να γίνεται πιο επιθετικός και να πιέζει, έχοντας περισσότερο “τραβηγμένες” προσπάθειες στο σετ παιχνίδι και κάνοντας καλύτερα πράγματα στους χώρους. Από τις καλύτερες στιγμές της ομάδας του Πετράκη ήταν το μακρινό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 32′ και η προσπάθεια του Σενγκέλια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με την σωτήρια προβολή του Ρόουζ να σώζει τον Χουτεσιώτη.

Οι βασικοί, του έδωσαν “αέρα”!

Το ροτέισον για τον Μάντζιο δεν έγινε μόνο πριν το ματς αλλά και κατά τη διάρκειά του, ξεκινώντας από το 46′ με τον Νταρίντα και συνεχίζοντας ως το 70′ με Μοντόγια, Σουλεϊμάνοφ και Σαβέριο, ξεκουράζοντας κυρίως τους Τζούρασεκ και Ντουκουρέ εν όψει Τετάρτης.

Μπορεί ο σκοπός των αλλαγών να ήταν άλλος, παρόλα αυτά όχι μόνο βοήθησαν τον ΑΡΗ αλλά του έδωσαν τον έλεγχο μαζί με περισσότερη παραγωγικότητα στο επιθετικό κομμάτι, χάνοντας τρεις ευκαιρίες από το 66′ ως το 73′. Αρχικά με τον Σουλεϊμάνοφ και στη συνέχεια με τους Ρόουζ-Φατόρε μέσα σε ένα λεπτό.

Ο Σουλεϊμάνοφ σκοράρει non-stop

Στο 66′ ο Ρώσος είχε προειδοποιήσει τον Καπίνο για αυτό που θα ακολουθούσε δώδεκα λεπτά αργότερα. Ο 23χρονος εξτρέμ πάτησε πάλι περιοχή ως “10άρι” και υποδέχθηκε τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι από την παράλληλη του Φατόρε, σκοράροντας σε δεύτερο χρόνο για το 0-2.  Το τέταρτο γκολ του φέτος και τρίτο συνεχόμενο στο πρωτάθλημα, διάγοντας ξεκάθαρα περίοδο φόρμας.

Γκολάρα ο Σαβέριο και… κερασάκι από τον Σαμόρα

Από το 0-2 και μετά ο Παναιτωλικός… παρέδωσε πνεύμα απέναντι σε έναν ΑΡΗ που δεν έδειχνε διάθεση να σταματήσει, κρατώντας ακόμα δύο… ομορφιές για το τέλος.

Στο 90΄ο Σαβέριο… ντύθηκε πάλι Πάλμα -λόγω εκτέλεσης- και με ωραίο σουτ έκανε 0-3, με τον Σαμόρα να έρχεται στις καθυστερήσεις για να γράψει με δυνατό σουτ από την περιοχή το τελικό 0-4.

Δευτερόλεπτα πριν το 0-3 ο Σενγκέλια τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, στην μοναδική αξιόλογη φάση του μέτριου Παναιτωλικού στο δεύτερο ημίχρονο.