Πήρε αυτό που ήθελε (3-0)

Στο 90ό λεπτό του αγώνα με τη Νίκη Βόλου ο ΑΡΗΣ άρχισε να σκέφτεται ότι θα πρέπει να πάει…στην τσίτα την άλλη εβδομάδα στο Πανθεσσαλικό.

Το 1-0 από το 58′, με γκολ του Νταρίντα, δεν έδινε στην ομάδα αυτό που είχε θέσει ως στόχο. Να τελειώσει δηλαδή με την πρόκριση από σήμερα. Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως!

Ο Τσέχος “χτύπησε” με κεφαλιά στο 90’+3′ και τρία λεπτά αργότερα ο Σουλεϊμάνοφ με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, που ουσιαστικά στέλνει τον ΑΡΗ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι δύο ομάδες θα παίξουν ξανά την επόμενη Τρίτη (30/01, 19:00) σε ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΑΡΗ να περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Σημείο αναφοράς ο Γκαρθία!

Ο Ισπανός ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, παίζοντας λίγο πίσω από τον Μορόν και με τους Φετφατζίδη-Σαβέριο νέα πρόσωπα στα εξτρέμ

Ο Ντουκουρέ ξεκίνησε δίπλα στον Νταρίντα. Πίσω στην άμυνα ο Μοντόγια ήταν στα δεξιά, ο Φεράρι στα αριστερά και ο Μπράμπετς με τον Φαμπιάνο τα δύο στόπερ μπροστά από τον Κουέστα. Συνολικά επτά αλλαγές από τον Μάντζιο.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Με “συνταγή”… πρόκρισης ο Ελευθερόπουλος

Ο Έλληνας τεχνικός δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα σε σχέση με την ενδεκάδα που πήρε την πρόκριση κόντρα στον Λεβαδειακό, παρά μόνο στα εξτρέμ με τον Κρητικό αντί του Ριμπέιρο.

Γκαραβέλης στο τέρμα, Κάσσος-Αναστασίου στα άκρα της άμυνας και οι Στίκας-Ανδρέου στα στόπερ. Κυριακίδης-Γαβριηλίδης οι δύο χαφ, με τον Λίταινα πιο μπροστά. Πολίτης-Κρητικός στα εξτρέμ και ο Τζιώρας κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το κρεσέντο ευκαιριών και το “καμπανάκι” της Νίκης

Δύο-τρία επιθετικά ξεσπάσματα ήταν αρκετά για τον ΑΡΗ στο πρώτο μέρος ωστε να γίνει απειλητικός στην περιοχή των Θεσσαλών, όχι όμως και ουσιαστικός.

Ο Μορόν ήταν ο κύριος επιθετικός εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του Μάντζιου, με 2-3 στιγμές περίπου στο 10λεπτο και κορυφαία στιγμή στο 23′ όπου ο Γκαραβέλης μπλόκαρε δύσκολα την κοντινή προσπάθεια του Ισπανού.

Ο Φεράρι με δικό του τε α τετ στο 40′ έκλεισε τον κύκλο των φάσεων του ΑΡΗ στο πρώτο μέρος, με τη Νίκη Βόλου να χτυπάει “καμπανάκι” στο 25′ και τον Κουέστα να μπλοκάρει με δυσκολία την κοντινή προσπάθεια του Λίταινα.

Ο Νταρίντα πήρε τη ρεβάνς… από το VAR

Το ρολόι δείχνει το 58ο λεπτό, με τον ΑΡΗ να έχει πει ήδη πολύ πιεστικά στο δεύτερο μέρος και με τον Μάντζιο να ρίζνει στο ματς τους Οντουμπάζιο, Σουλεϊμάνοφ και Βερστράτε στο 46′ Από τα πόδια του Ρώσου ξεκίνησε και το 1-0, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει ασταθώς και τον Νταρίντα να σκοράρει στο ριμπάουντ από κοντά. Φάση που εξετάστηκε δύο λεπτά από το VAR, το οποίο μέτρησε εν τέλει το γκολ.

Μέχρι το 90′ όλα ανοικτά, μετά το 90’… στους “4”

Μέχρι το 90′ ο ΑΡΗΣ δεν αρκέστηκε στο γκολ του Τσέχου, έχοντας μία καλή στιγμή με τον Σαβέριο στο 63′ και το εξαιρετικό φάουλ του Βερστράτε στο 76′, το οποίο σταμάτησε δύσκολα ο Γκαραβέλης.

Ολα έδειχναν ότι το ματς του Πανθεσσαλικού θα είχε… δυστυχώς ενδιαφέρον για τον ΑΡΗ. Στις καθυστερήσεις όμως οι φωνές του Μάντζιου έπιασαν τόπο και όλα άλλαξαν μέσα σε τρία λεπτά. Ο Νταρίντα στο 90’+3′ μετέτρεψε σε γκολ τη σέντρα του Σαβέριο, σκοράροντας με το κεφάλι από κοντινή απόσταση.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σουλεϊμάνοφ πήρε τη μπάλα στην περιοχή και με μαγικό αριστερό πλασέ σημάδεψε την απέναντι γωνία και έγραψε το τελικό 3-0.