Τόπο στους… νέους, “παρών” ο Χαΐροβιτς και τώρα Ευρώπη!

Ολοι περίμεναν… πρόβα αλλά ο Χερμάν Μπούργος είδε αλλιώς το φιλικό με τον Ιωνικό, το οποίο ήταν και το τελευταίο πριν τα παιχνίδια κόντρα στη Γκόμελ.

Ο Αργεντινός έδωσε χρόνο κυρίως στα νέα μεταγραφικά αποκτήματα, είδε βελτίωση και παράλληλα τη νίκη της ομάδας του με 2-0.

Ο Σερβιλάκης με αυτογκόλ στο 60′ έκανε το 1-0, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Χαΐροβιτς για το τελικό 2-0.

Χρόνο στους… νέους

Αν και τελευταίο φιλικό, ο Μπούργος δεν έκανε… πρόβα Ευρώπης και ξεκίνησε πέντε από τις έξι μεταγραφές που έχει κάνει η ομάδα μέχρι τώρα.

Κουέστα στο τέρμα, Οντουμπάγιο-Μαζικού στα άκρα της άμυνας και ο Φαμπιάνο με τον Χρυσόπουλο στα στόπερ. Νταμπό-Ντιόπ στα χαφ και οι Πάλμα, Ματέο, Καμάτσο τριάδα πίσω από τον Γκρέι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη φάση στον Ιωνικό και ο ΑΡΗΣ που… έκρυψε τη μπάλα

Τα πρώτα 20-25 λεπτά δεν είχαν να δώσουν πολλά, παρά μόνο δύο καλές στιγμές αλλά μία τελική. Αυτή ανήκε στον Ιωνικό με τον Μάντζη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Κουέστα.

Στο 22′ ο ΑΡΗΣ παρολίγο να έχει τη δική του πρώτη ευκαιρία στο ματς, με τους Ντιόπ και Γκρέι να… κρύβουν τη μπάλα, τον Τζαμαϊκανό να βγάζει παράλληλη πάρε-βάλε στον Ματέο αλλά ο τελευταίος βρήκε… αέρα μπροστά από την εστία.

Το πρέσινγκ και το 4-4-2… έπιασαν τόπο

Δύο σημεία αναφοράς είχε το 30ο λεπτό του ματς. Πρώτα η αλλαγή της διάταξης σε 4-4-2, με τον Καμάτσο να πηγαίνει δίπλα στο Γκρέι. Το πιο σημαντικό όμως ήταν ότι ο ΑΡΗΣ έγινε πιο πιεστικός και με πιο συχνή παρουσία στην άμυνα του Ιωνικού.

Ο Πάλμα είχε τις δύο καλές στιγμές των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, τραντάζοντας με εκτέλεση φάουλ τα δοκάρια του Χουτεσιώτη στο 45′ ενώ στιγμές πιο μετά αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Άλλη ενδεκάδα, σε δύο “δόσεις”

Η διάθεση του Μπούργος να μοιράσει τον χρόνο φάνηκε και στο δεύτερο μέρος, σταδιακά, με τρεις αλλαγές στο 46′ (Σιαμπάνης, Μπράμπετς, Τανούλης) και άλλες… οκτώ στο 66ο λεπτό.

Πριν τις μαζεμένες κινήσεις του, ήρθε και το 1-0 για τον ΑΡΗ αλλά όχι από παίκτη του Μπούργος… Ο Ματέο κυνήγησε και πρόλαβε τη μπάλα πριν βγει άοιυτ, ο Μαζικού γέμισε στην περιοχή και ο Σερβιλάκης σκόραρε.. .σαν φορ στην εστία της ομάδας του.

Ο Χαΐροβιτς έδωσε σημάδια ζωής

Στις οκτώ αλλαγές του Μπούργος ήταν και ο Ιζέτ Χαΐροβιτς. Ηταν ακόμη μία ευκαιρία στον Βόσνιο και αυτή τη φόρα την άρπαξε από τα μαλλιά.

Ο Εμπακατά σέντραρε ιδανικά στο 70′ και ο 32χρονος εξτρέμ σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά για το τελικό 2-0.

Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ και ο Πίρσμαν στο 85′ από τη σέντρα του Μαντσίνι, αλλά ο Περλέτσι σταμάτησε την προσπάθειά του.

ΓΚΟΛ: 60′ Σερβιλάκης (αυτογκολ), 70′ Χαΐροβιτς/-

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα (46′ Σιαμπάνης, 82′ Καρακασίδης) – Οντουμπάγιο (66′ Εμπακατά), Φαμπιάνο (46′ Τανούλης), Χρυσόπουλος (46′ Μπράμπετς), Μαζικού (66′ Πίρσμαν) – Νταμπό (66′ Ντουκουρέ), Ντιόπ (66′ Σγούρος)- Πάλμα (66′ Χαΐροβιτς), Ματέο (66′ Παναγιίδης), Καμάτσο (66′ Μαντσίνι)- Γκρέι (66′ Χατζηιωάννου)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης (71′ Περλεσί)- Τσιριγώτης Φαμπιέν, Βαλεριάνος – Πογοσιάν, Ζινεντίν (58′ Χρ. Ιωαννίδης), Κοκκίνης, Μύγας, Σεριβλάκης – Μάντζης, Ιωαννίδης (79′ Ρέγκι)