Βούλωσε όλα τα στόματα!

Τί ντέρμπι στο “Καραϊσκάκης” και τι comeback για τον ΑΡΗ!

Από την απογοητευτική εμφάνιση του πρώτου μέρους στη συμμαζεμένη και ουσιαστική εικόνα του δεύτερου μέρους, όπου οι “κιτρινόμαυροι” γύρισαν από το 2-0 και με το τελικό 2-2 πήραν έναν πολύτιμο βαθμό στο έτερο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Οι Πειραιώτες ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος απέναντι σε έναν προβληματικό και ασύνδετο ΑΡΗ, παίρνοντας το προβάδισμα από το 36′ με το γκολ του Χουάνγκ.

Το 2-0 του Παπασταθόπουλου στο 52′ ήταν κατά πολλούς και αυτό που “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του Μίτσελ, πριν έρθει όμως η αντίδραση του ΑΡΗ.

Οι αλλαγές του Τερζή άλλαξαν κάπως την εικόνα των “κιτρινόμαυρων” που αξιοποίησαν τις δύο καλύτερες στιγμές και μέσα σε 11 λεπτά έφεραν το ματς στα ίσια. Πρώτα στο 70′ με τον Ιτούρμπε και εν συνεχεία στο 81′ με τον Καμάτσο που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Πέντε αλλαγές και.. Λάζαρος από τον Τερζή (4-2-3-1)

Οι διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα ήταν κάτι αναμενόμενο. Αυτό που αποτέλεσε έκπληξη ήταν η χρησιμοποίηση του Χρισοδουλόπουλου πίσω από τον Γκρέι, αν και μέσα στην εβδομάδα είχε γίνει η συγκεκριμένη δοκιμή από τον Τερζή και με τους Γκαρσία-Πάλμα στα εξτρέμ.

Πίσω στην άμυνα τα νέα πρόσωπα ήταν οι ακραίοι μπακ με Εμπακατά και Πίρσμαν, ενώ οι Φαμπιάνο-Μπράμπετς διατηρήθηκαν μπροστά από τον Σιαμπάνη που διατηρήθηκε επίσης στο τέρμα.

Νέο πρόσωπο στα χαφ ήταν ο Ντουκουρέ αντί του Ετέμπο δίπλα στον Νταρίντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Έκπληξη με Καμάσι και Μπιέλ

Λιγότερες αλλαγές αλλά με σημεία αναφοράς από τον Μίτσελ. Ο Ισπανός άφησε εκτός τον Μασούρα και είχε τον Μπιέλ στα εξτρέμ, ενώ έκπληξη ήταν και η παρουσία του Κασάμι στα χαφ.

Πασχαλάκης στο τέρμα. Ρόντινεϊ και Ρεάμπτσιουκ στα άκρα της άμυνας και ο Παπασταθόπουλος με τον Μπα στα στόπερ. Χουάνγκ και Κασάμι στα χαφ, με τον Φορτούνη λίγο πιο μπροστά. Κανός-Μπιέλ ήταν οι εξτρέμ και ο Μπακαμπού στην κορυφή.

Θα ξεχάσει εύκολα το πρώτο κακό ημίχρονο

Ένα σταθερό μοτίβο στο πρώτο μέρος από το 1ο μέχρικαι το 45ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός έκλεβε πολλές μπάλες με την πίεσή του στα 3/4, ο ΑΡΗΣ δυσκολευόταν να βγει μπροστά και μέχρι το 30′ οι τελικές ήταν 15-0.

Βέβαια οι κλασσικές ευκαιρίες των “ερυθρόλευκων” ήταν μόλις δύο και με τον Σιαμπάνη να είναι σε ετοιμότητα. Πρώτα στο 21′ με την επέμβασή του στην κεφαλιά του Κασάμι και στο 30′ με την δύσκολη επέμβαση χαμηλά στην προσπάθεια του Κανός από το ύψος του πέναλτι.

Εκεί που ο Έλληνας κίπερ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ήταν στο 35′, με τον Χουάνγκ να παίρνει την προσπάθεια έξω από την περιοχή και να σκοράρει για το 1-0 του πρώτου μέρους. Φάση στην οποία αιφνιδιάστηκε και η άμυνα στο σουτ του Ασιάτη μέσου.

Ο ΑΡΗΣ μπλόκαρε στο πρέσινγκ του Ολυμπιακού και δυσκολευόταν πολύ να βγει μπροστά, σε σημείο να κάνει την πρώτη του τελική στο 42ο λεπτό με τον Γκρέι που δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη.

Το ημίχρονο άλλαξε, ο ΑΡΗΣ όμως όχι…

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο συνεχίστηκε το παιχνίδι για την ομάδα στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα με ένα δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού που έφερε τον ΑΡΗ σε ακόμα πιο δύσκολη θέση.

Στο 52′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μπιέλ και με τον Μπράμπετς να απομακρύνει σε κόρνερ. Από αυτό ήρθε και το 2-0 χάρη σε κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, βάζοντας τον ΑΡΗ με την πλάτη στον τοίχο.

Τα πάνω-κάτω και… 2-2 σε 11 λεπτά!

Οι αλλαγές ήταν μονόδρομος για τον Τερζή για να αλλάξει την εικόνα του ΑΡΗ, όπως και έκανε σταδιακά με αποτέλεσμα να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση.

Ο Ετέμπο βοήθησε πολύ ανασταλτικά, Ιτούρμπε και Καμάτσο… εμφάνισαν την ομάδα επιθετικά και εν τέλει ήταν αυτοί που υπέγραψαν ένα εκπληκτικό comeback μέσα σε 11 λεπτά!

Αρχικά στο 70′ ο Παραγουανός πήρε το… δώρο του του Ρέτσου και σε δεύτερο χρόνο σκόραρε στην εστία του εξουδετερωμένου Πασχαλάκη για το 2-1.

Ο ΑΡΗΣ πήρε ψυχολογία, ο Ολυμπιακός έμοιαζε μουδιασμένος και στο 81′ ήρθε το “χτύπημα” από τον Καμάτσο και η ισοφάριση με την κοντινή προβολή του Πορτογάλου, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.