Ο Πάλμα… υπέγραψε το ευρωπαϊκό διαβατήριο!

Εδώ και δέκα μέρες αυτό που έλειπε από τον ΑΡΗ ήταν να εξασφαλίσει μαθηματικά την Ευρώπη, μετά τη νίκη στο Βόλο. Και το έκανε έχοντας ξανά αντίπαλούς τους Θεσσαλούς.

Με ΄μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάλμα, με δύο γκολ και μία ασίστ, οι “κιτρινόμαυροι” κέρδισαν την ομάδα του Μπράτσου με το… χορταστικό 4-2 και εξασφάλισαν τυπικά την 5η θέση και την παρουσία τους στο Europa Conference League της επόμενης σεζόν.

Ο Ονδουριανός έγραψε το 2-0 του πρώτου μέρους (3′, 43′) και δημιούργησε το γκολ του Γκρέι για το 3-1 και αφού ο Βόλος είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Τάχατο (51′)

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Άλχο στο 60′ (3-2) αλλά η κόκκινη του Ντέλετις (63′) και το τέρμα του Γκαρσία (74′) “καθάρισαν” το ματς για τον ΑΡΗ.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Με Γκρέι στην κορυφή (4-3-3)

Μόνο τα απαραίτητα και συγκεκριμένα ένα πρόσωπο άλλαξε ο Τόλης Τερζής στην ενδεκάδα του αγώνα με τον Βόλο, επαναφέροντας τον Γκρέι αντί του τιμωρημένου Καμαρά.

Κουέστα στο τέρμα, Εμπακατά-Μαζικού στα άκρα της άμυνας και ο Φαμπιάνο με τον Πίρσμαν στην κορυφή. Ετέμπο Νταμπό και Νταρίντα η τριάδα του κέντρου. Πάλμα και Γκαρσία οι δύο εξτρέμ.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Με… έξι αμυντικούς; ο Μπράτσος

Οι βασικές απουσίες έφεραν σημαντικές ανακατατάξεις στην ενδεκάδα του Θεσσαλού, με τον Έλληνα τεχνικό να ξεκινάει… τέσσερα πλάγια μπακ.

Κότνικ στο τέρμα, με τους Τάχατο και Λούνα στα άκρα της άμυνας  και τους Ασλανίδη – Πίρινεν στα στόπερ.

Τσοκάνης, Μετάξας και Γκάκ ήταν η τριάδα του κέντρου. Άλχο-Σι στα εξτρέμ και ο Ντέλετιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πάλμα… από τα αποδυτήρια

Καλύτερο ξεκίνημα δεν φανταζόταν ο ΑΡΗΣ στο παιχνίδι, με τον ορισμό του γρήγορου γκολ που ήθελε για να “καθαρίσει” από νωρίς το παιχνίδι, σκοράροντας μάλιστα στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Βόλου.

Ο Εμπακατά γέμισε παράλληλα από τα δεξιά με τελικό αποδέκτη τον Πάλμα στο δεύτερο δοκάρι, σκοράροντας στην κίνηση με αριστερό σουτ στην κίνηση για το 1-0.

Έκλεισε το πρώτο μέρος όπως το ξεκίνησε

Με… Πάλμα βγήκε ο ΑΡΗΣ από τα αποδυτήρια, με Πάλμα πήγε και σε αυτά κάνοντας το 2-0 στο 43′ και πηγαίνοντας με ξεκάθαρο προβάδισμα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το καλό πρώτο δεκάλεπτο, με ένα γκολ και δύο καλές στιγμές δια ποδός Νταρίντα (8′) και Γκρέι (11′), έδωσε τη θέση του σε ένα 20λεπτο που οι “κιτρινόμαυροι” έριξαν στροφές επιθετικά, εξαιτίας ίσως και κάποιων λάθος επιλογών στην μετάβαση της μπάλας όταν έβρισκαν χώρους.

Από το 30′ και μετά ο ΑΡΗΣ πίεσε σε όλο το γήπεδο και έβαλε δύσκολα στην κυκλοφορία του Βόλου. Πάνω σε αυτή την πίεση ήρθε και το πέναλτι που κέρδισε ο Εμπακατά, για να το μετατρέψει ο Πάλμα σε γκολ φτάνοντας τα 13 γκολ φέτος.

Ο Βόλος… έκρυψε τη μπάλα και μπήκε ξανά στο παιχνίδι

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο αλλά όχι για τον ΑΡΗ αυτή τη φορά. Ο Βόλος με εξαιρετική ανάπτυξη στον άξονα έβγαλε τον Τάχατο απέναντι στον Κουέστα για να πλασάρει με ψυχραιμία και να μειώσει σε 2-1, δίνοντας ξανά άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

O Γκρέι έκανε… ποδαρικό στο 2023 με σεντερφορίσιο γκολ

Το ημερολόγιο έδειχνε 29 Δεκεμβρίου του 2022 όταν ο Τζαμαϊκανός σκόραρε για τελευταία φορά. Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερις μήνες και κάτι ώστε ο 31χρονος να σκοράρει το 12ο φετινό του γκολ, με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι και από εξαιρετική ασίστ του Πάλμα που αμέσως μετά έγινε αλλαγή γνωρίζοντας την αποθέωση.

Βρήκε πάλι απάντηση ο Βόλος

Δεν πρόλαβε ο ΑΡΗΣ να ξεφυσήξει από ανακούφιση μετά το γκολ του Γκρέι, βλέποντας τον Βόλο τρία λεπτά αργότερα να βρίσκει και δεύτερο γκολ.

Η άμυνα των “κιτρινόμαυρων” είχε για δεύτερη φορά κακή αντίδραση και ο Άλχο σκόραρε ένα εύκολ γκολ για το 3-2.

Ο Ντέλετις το απλοποίησε, ο Ματέο το τελείωσε από την εξαιρετική πάσα του Νταρίντα

Στο 64′ και πάνω που ο Βόλος έδειχνε να έχει δυνατό σφυγμό μετά το 3-2, ήρθε η απευθείας κόκκινη στον Ντέλετις για να γύρει την πλάστιγγα υπέρ του ΑΡΗ.

Εκεί οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν κι άλλο ταχύτητα, με τον Νταρίντα στο 74′ να “τρυπάει” την άμυνα του Βόλου με εξαιρετική πάσα για την προβολή του Γκαρσία σε πρώτο χρόνο και το τελικό 4-2.