Όρθια στην Κοπεγχάγη η Ιρλανδία

Η πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018 θα κριθεί το βράδυ της Τρίτης στο Δουβλίνο

Με κινητήριο μοχλό για μια ακόμη φορά τον επιτελικό μέσο της Τότεναμ, Κρίστιαν Έρικσεν, οι Σκανδιναβοί μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στην αποψινή αναμέτρηση, ωστόσο «σκόνταψαν» στον έμπειρο τερματοφύλακα της Μίντλεσμπρο, Ντάρεν Ράντολφ, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή διπλή επέμβαση στις προσπάθειες των Λάρσεν και Κορνέλιους στο 11′, ενώ 21 λεπτά αργότερα ο 22χρονος μεσοεπιθετικός της Θέλτα Βίγκο, Πιόνε Σίστο, έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Η ομάδα του Μάρτιν Ο’Νιλ λίγο έλειψε να «παγώσει» το «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης με τον Σάιρους Κρίστι ακριβώς πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ο δεξιός της οπισθοφύλακας δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Λέστερ, Κάσπερ Σμάιχελ, και βελτιώθηκε στην επανάληψη, καταφέρνοντας να κρατήσει το 0-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σέρβου διαιτητή Μίλοραντ Μάζιτς, χάρη και στη νέα σωτήρια επέμβαση του Ντάρεν Ράντολφ στην κοντινή κεφαλιά του Γιουσούφ Πούλσεν στο 90′.

Η «λευκή» ισοπαλία «σφράγισε» τελικά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών Δανίας και Ιρλανδίας, συνεπώς η πρόκριση θα κριθεί στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα μπαράζ, το βράδυ της Τρίτης στο Δουβλίνο. Στα αξιοσημείωτα της αποψινής αναμέτρησης η πολύ όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι υποστηρικτές των δύο Εθνικών τόσο πριν τη σέντρα του παιχνιδιού, όσο και κατά τη διάρκεια του, μέσα στο γήπεδο της σκανδιναβικής πρωτεύουσας.