Μοιρασιά στο Λονδίνο

Με τους έμπειρους Άντι Κάρολ και Πίτερ Κράουτς να μπαίνουν αλλαγή και να σκοράρουν, Γουέστ Χαμ και Στόουκ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες στο Λονδίνο (1-1).

Επί 70 λεπτά στην αποψινή αναμέτρηση, η Γουέστ Χαμ του Ντέιβιντ Μόγες είχε κλείσει την Στόουκ Σίτι στα καρέ της και έψαχνε το γκολ με το οποίο θα εξασφάλιζε ουσιαστικά τη νίκη – παραμονή στην κατηγορία και θα έστελνε στην Championship την αντίπαλό της. Σε εκείνο το σημείο όμως, ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Πολ Λάμπερτ, κοίταξε στον πάγκο του και έριξε στη «μάχη» τον Πίτερ Κράουτς. Εννέα λεπτά μετά την είσοδό του, ο 37χρονος Άγγλος πρώην διεθνής επιθετικός, με το 44ο τέρμα του για λογαριασμό των «Πότερς» (ρέκορντμαν πλέον στην Ιστορία του συλλόγου), πάγωνε το «London Stadium»…

Η Στόουκ Σίτι έδειχνε ικανή να πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη που θα την έστελνε στους 30 βαθμούς και το -3 από την Σουόνσι και τη σωτηρία, ωστόσο τα «Σφυριά» δεν άξιζαν να ηττηθούν απόψε και ο Σκωτσέζος τεχνικός τους είχε κι αυτός έναν άσο στο μανίκι του… Ο λόγος για τον Άντι Κάρολ, ο οποίος χρειάστηκε λιγότερο από πέντε λεπτά για να διαμορφώσει το τελικό 1-1, καθώς μπήκε στο παιχνίδι στο 86′ και ισοφάρισε στο 90′, με ωραίο αριστερό βολέ έπειτα από μπαλιά του Άαρον Κρέσγουελ, για να ακυρωθεί ένα λεπτό αργότερα το τέρμα του Τσιτσαρίτο Ερνάντες, καθώς ο Κάρολ είχε κάνει χέρι.