Νίκη στα πέναλτι και δείγμα… ενθαρρυντικό

Καλή εικόνα από την ομάδα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο

Πρώτο δείγμα… ενθαρρυντικό και νικηφόρο για τον ΑΡΗ στα φιλικά προετοιμασίας, με αντίπαλο τη Μπίρσοτ στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αμβέρσας.

Μετά από ένα 90λεπτο χωρίς γκολ (0-0), οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν των Βέλγων με 4-1 στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησαν το τουρνουά που διοργάνωσε ο σύλλογος της Αμβέρσας…

Ετσι ξεκίνησε

Η πρώτη ενδεκάδα της σεζόν ήταν μοιρασμένη ανάμεσα σε… παλιούς και «νέους», με τους πρώτους να υπερτερούν οριακά. Ο Καντιμοίρης ήταν στο τέρμα, Τζανακάκης-Βαλεριάνος στα άκρα της άμυνας και οι Σόουζα-Δεληζήσης στα στόπερ. Ο Ιντζόγλου ήταν ο παίκτης μπροστά από τα δύο σέντερ μπακ, με τους Ματίγια και Κολάσο να ξεκινούν λίγο πιο μπροστά ως εσωτερικοί μέσοι. Ντιγκινί-Γκαρσία ξεκίνησαν στα άκρα της επίθεσης και ο Ναζλίδης στην κορυφή, στο 4-3-3 το οποίο επέλεξε ο Πάκο Ερέρα.

Πίεση, κάτω η μπάλα και ευκαιρίες

Το πρώτο ημίχρονο είχε έναν ΑΡΗ ο οποίος μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά άρχισε να βγάζει στο γήπεδο τις αρχές του Πάκο Ερέρα. Οι “κιτρινόμαυροι” κρατούσαν μονίμως τη μπάλα κάτω, πίεζαν ψηλά με πρώτη γραμμή άμυνας εκείνη της επίθεσης και είχαν καλές ευκαιρίες για να φτάσουν σε ένα γκολ. Οι καλύτερες ήταν με το σουτ του Ντιγκίνι στο 39′ και την κεφαλιά του Δεληζήση στο 45′, με τον Ματέο Γκαρσία να είναι ο πιο δραστήριος από τους επιθετικούς.

Μοίρασε τον χρόνο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με επτά νέα πρόσωπα για τον ΑΡΗ, αφού ο Ερέρα πέρασε με το ξεκίνημα της επανάληψης τους Κουέστα, Βελέθ, Μενέντεζ, Μπάσα, Παυλίδη, Μιλούνοβιτς και Διαμαντόπουλο.

Επεσε ο ρυθμός και… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι

Οι πολλές αλλαγές των δύο ομάδων έριξαν φυσιολογικά τον ρυθμό στο μεγαλύτερος μέρος της επανάληψης. Εκεί όπου οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τις δύο πρώτες καλές στιγμές τους στο ματς, με το γκολ όμως να μην έρχεται και το ματς να οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο ΑΡΗΣ επικράτησε 4-1 και κατέκτησε το τουρνουά της Μπίρσοτ.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΜΠΙΡΣΟΤ (Στέιν Βρέιβεν): Βανχάμελ, Πριτσινένκο, Ντομ, Βαν Χάιφτε, Γκρίσεζ, Ζούα, Μάες, Βανζάιρ, Μπούντριν, Τισουντάλι, Κάσμι,

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Ματίγια, Κολάσο, Ντιγκινί, Γκαρσία, Ναζλίδης

Στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΑΡΗ αγωνίστηκαν οι: Κουέστα, Μενέντεζ, Βελέθ, Παυλίδης, Διαμαντόπουλος, Μιλούνοβιτς, Σταμπουλίδης, Μπακούτσης και Μπακαγιάννης