Πρόκριση με πεντάρα επί της Ρουμανίας για την Εθνική νέων

Εύκολη πρόκριση με δύο συνεχόμενες νίκες

Η Εθνική μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί στο 20′ με τον Ιωαννίδη ωστόσο η Ρουμανία απάντησε ένα λεπτό μετά με τον Σέφερ. Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα πήρε ξανά το προβάδισμα πριν το ημίχρονο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαούση στο 34ο λεπτό.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους ξανά ο Ιωαννίδης (46′) σκόραρε για το 3-1 ενώ ο Μπότος, στο 74ο λεπτό σημείωσε το 4-1. Η Ρουμανία προσπάθησε να ξαναμπεί στην αναμέτρηση με Πετρίλα να κάνει το 4-2 στο 78′ ωστόσο ο Εμμανουηλίδης… τελείωσε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το 5-2 στο 84ο λεπτό με τους Ρουμάνους απλά να μειώνουν στις καθυστερήσεις με τον Σέφερ για το τελικό 5-3.

Η σύνθεση της Εθνικής Νέων: Νικοπολίδης, Λυρατζής (87′ Βιταλιώτης), Τσαούσης (68′ Λιάβας), Μιχαϊλίδης, Νεοφυτίδης, Μελιόπουλος, Ιωαννίδης, Μπότος (87′ Κουτσουπιάς), Δούμτσης (60′ Γαϊτανίδης), Διαμαντής