LIVE: ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 3-1 (Τελικό)

Όλα τα ποδοσφαιρικά βλέμματα στραμμένα στη Θεσσαλονίκη

Η ώρα του μεγάλου ντέρμπι της πόλης έφτασε για τον ΑΡΗ, ο οποίος στις 19:30 αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Οι δύο “αιώνιοι” αντίπαλοι της Θεσσαλονίκης διασταυρώνουν τα ξίφη τους, σε ένα κλασσικό ντέρμπι, παρά τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ τους.

Το AllAboutARIS βρίσκεται στο γήπεδο της Τούμπας, και θα μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα, όπως και το ρεπορτάζ που θα υπάρξει πριν και μετά το τέλος του.

Το live του αγώνα

90`+4` Τέλος στην Τούμπα, με τον ΑΡΗ να γνωρίζει την ήττα με 3-1 στην Τούμπα

90` Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90` ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ “κλειδώνει” το ματς, με κεφαλιά του Βούκιτς από τη μικρή περιοχή

89` Νέα επέμβαση του Διούδη, σε σουτ του Στοχ

83` Τις οκτώ αποκρούσεις έφτασε νο Διούδης

82` Τελευταία αλλαγή και από τον Μιλίνκοβιτς, με τον Ρένια να παίρνει τη θέση του Ουντότζι

80` ΓΚΟΛ! Ο Αθανασιάδης δεν αστοχεί και με κοντινή προβολή, μετά από νέα επέμβαση του Διούδη, κάνει το 2-1 για τον ΠΑΟΚ

79` Τετ α τετ του Αθανασιάδη, μετά από λάθος των παικτών του ΑΡΗ, ο Διούδης πέφτει στα πόδια του Έλληνα φορ και σώζει τους “κίτρινους”

76` Άστοχο σουτ του Στοχ, έξω από την περιοχή

74` Ωραία απόκρουση του Διούδη σε σουτ του Λίνο στην κίνηση, μετά από μπαλιά του Στοχ

72` ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ με τον Λούκας, που πήρε το ριμπάουντ μετά από τη σέντρα-σουτ του Λίνο, νικώντας τον εξουδετερομένο Διούδη

70` Σταυρόπουλος αντί Μανιά για τον ΑΡΗ. Κίνηση με την οποία ο Μιλίνκοβιτς θέλει να δώσει ταχύτητα στην ομάδα

68` Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Στέφενς, περνώντας τον Λούκας στη θέση του Σαλπιγγίδη

66` Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη

64` Ο Στοχ στη θέση του Ολίσε, με τον δεύτερο να αποδοκιμάζεται έντονα

64` Σουτ του Τζιόλη, η μπάλα άουτ

61` Χέρι του Ηρακλή στην περιοχή ζητούν οι γηπεδούχοι

59` ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο ΑΡΗΣ ανοίγει το σκορ στην Τούμπα! Ο Ουντότζι πήρε το ριμπάουντ μετά από βολέ του Μανιά και με σουτ στην κίνηση “πάγωσε” την Τούμπα!

58` Καλό φάουλ του Τζαβέλλα, και πάλι ο Δούδης φωνάζει “παρών”

57` Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βούκιτς περνάει στη θέση του Λόρενς

54` Φάουλ του Τζαβέλλα από πίσω στον Ηρακλή, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να ζητάει και τα ρέστα. Κίτρινη από τον Σιδηρόπουλο και στους δύο, μετά και τη λογομαχία που είχαν

48` Κεφαλιά του Αγγελούδη, πέφτει ο Γλύκος στην αριστερή γωνία του και μπλοκάρει. Καλή φαση για τον ΑΡΗ

47` Σουτ του Τζιόλη, περνάει άουτ

46` Έναρξη της επανάληψης, χωρίς αλλαγές ΠΑΟΚ και ΑΡΗΣ

45`+5` Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Τούμπα, με τον ΑΡΗ να κρατάει το μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά

45` Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

42` Κίτρινη στον Σαλπιγγίδη, που εμπόδισε εκτέλεση φάουλ του Τάτου.

39` Δυνατό σουτ του Λόρενς, δύσκολα ο Διούδης σε κόρνερ. Τέταρτη απόκρουση για τον νεαρό.

30` Και πάλι κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ, με τον Διούδη να αποκρούει το σουτ του Κατσουράνη και τον Έλσνερ να “κλέβει τη μπουκιά” από τον Σαλπιγγίδη, που προσπάθησε να σκοράρει σε δεύτερο χρόνο.

29` Σουτ του Ουντότζι από πλάγια θέση, πέφτει και μαζεύει ο Γλύκος

26` Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ, με τον Μαργαρίτη πρώτα και το Διούδη στη συνέχεια, να απομακρύνουν πάνω στη γραμμή τα σουτ των Κατσουράνη και Σαλπιγγίδη αντίστοιχα. Φοβερή η απόκρουση του πορτιέρο του ΑΡΗ

26` 5-0 τα κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

24` Αριστερό σουτ του Κίτσιου, που σύγκλινε στον άξονα, πέφτει ο Διούδης και απομακρύνει σε κόρνερ

23` Κοντινή πάσα του Σαλπιγγίδη μέσα στην περιοχή, απομακρύνει ο Κύργιας προ του αμαρκάριστου Ολίσε

20` Σουτ του Λόρενς, αρκετά μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι του Διούδη

18` Για ανεξήγητο λόγο, ο Σιδηρόπουλος δείχνει κίτρινη στον Ουντότζι

18` Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΡΗ, με τον Νταμαρλή να περνά στο ματς αντί του Τριανταφυλλάκου

17` Στο έδαφος ο Ουντότζι, μετά από σύγκρουση με τον Τζαβέλλα

16` Εκτός προσωρινά ο Τριανταφυλλάκος,σήκωσε Σουνά και Νταμαρλή για ζέσταμα ο Μιλίνκοβιτς

13` Αρχίζει να παίρνει μέτρα ο ΑΡΗΣ στο γήπεδο, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη του ΠΑΟΚ

10` Σε δεύυτερο ρόλο περιορίζεται μέχρι στιγμής ο ΑΡΗΣ, που έφτασε στα καρέ του Γλύκου μετά από δέκα λεπτά

6` Εκτέλεση φάουλ του Λίνο, διώχνει ο Διούδης σε κόρνερ

1` Ξεκίνησε το ντέρμπι στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Το pre-game

*Την εμπειρία των Ρούμπεν Πουλίδο και Νταβίντ Αγκάνθο θα στερηθεί απόψε ο ΑΡΗΣ, με τον Μιλίνκοβιτς να τους αφήνει εκτός αποστολής για διαφοερτικούς λόγους. Ωστόσο ο Σέρβος, έχει όλους τους υπόλοιπους παίκτες στη διάθεση του για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

**Στον “δικέφαλο”, ο Στέφενς έχει να αντιμετωπίσει σε ένα ακόμα παιχνίδι την απουσία του Μιγκέλ Βίτορ,ενώ εκτός αποστολής άφησε και τους Χακόμπο, Νίνη και Κωνσταντινίδη, με την απουσία του δεύτερου να αποτελεί έκπληξη στο “ασπρόμαυρο” στρατόπεδο.

***Αν και μιρκό ρόλο παίζει στα ντέρμπι, η προϊστορία είναι καθολικά υπέρ του ΠΑΟΚ, που έχει 30 νίκες σε 54 αγώνες. Εννιά μετράει ο ΑΡΗΣ, με τελευταία το 0-1 της σεζόν 2010-2011, ενώ δεκαπέντε ματς έχουν λήξει ισόπαλα

****Όσον αφορά τον διαιτητή της αναμέτρησης, ΤάσοΣιδηρόπουλο, έχει σφυρίξει ακόμη μία φορά σε ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς τέρματα. Όσον αφορά μόνο τους “κίτρινους”, έχει διευθύνει έντεκα αγώνες, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν τέσσερις νίκες, ισάριθμες ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Μιχάλης Καρσιώτης (Κορινθίας), Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς)

4ος: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Λίνο, Τζαβέλλας, Κατσουράνης, Λάζαρ, Τζιόλης, Λόρενς, Ολίσε, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης,

ΑΡΗΣ (Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Μαργαρίτης,Ψυχογιός, Κύργιας, Έλσνερ, Τριανταφυλάκος, Ηρακλής, Τάτος, Ουντότζι, Μανιάς, Αγγελούδης.