Όρθια παρά τη σφαγή η Ντόρτμουντ (vid)

Έμεινε όρθια η Μπορούσια και πήρε το βαθμό.

Μία (ακόμα) λάθος εκτίμηση του Βάιντενφελερ μόλις στο τρίτο λεπτό έφερε το 1-0 από τον Ουτ. Ωστόσο, η απάντηση για τους Βεστφαλούς ήταν άμεση. Ο Ντεμπελέ έκανε ένα υπέροχο σλάλομ, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Γκέτσε κι εκείνος ισοφάρισε άμεσα (11’ 1-1).

Ωστόσο, η ομάδα του Νάγκελσμαν παραήταν σκληρή για τα δόντια της Μπορούσια. Ο Βάγκνερ έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (20’, 2-1) και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Μπορούσια, όταν ο Ρόις αποβλήθηκε (41’) με ανύπαρκτη δεύτερη κάρτα, για τράβηγμα που στην πραγματικότητα έγινε πάνω σε αυτόν!

Η Ντόρτμουντ σε δύο περιπτώσεις γλίτωσε το 3-1 και κατάφερε να βρει το 2-2 με την σέντρα του ημιχρόνου και το 100ό γκολ του Ομπαμεγιάνγκ με την φανέλα της Ντόρτμουντ σε 164 παιχνίδια με την φανέλα της! Το 2-2 ηρέμησε κάπως τις δύο ομάδες, με την Χόφενχαϊμ να χάνει πάντως στο τέλος την μεγάλη ευκαιρία να κλέψει το ματς με μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Κράμαριτς!