Copa America: Θετικό ξεκίνημα για Ουρουγουάη και ΗΠΑ (vids)

Με το… δεξί άρχισαν τις υποχρεώσεις τους στα γήπεδα των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής για το Κόπα Αμέρικα, τα δύο φαβορί του Γ’ Ομίλου, ΗΠΑ και Ουρουγουάη, μιας και αμφότερα πήραν άνετες νίκες.

Στο “AT & T Stadium” του Άρλινγκτον, οι οικοδεσπότες πραγματοποίησαν μια καλή εμφάνιση απέναντι στη Βολιβία. Μάλιστα, έδειξαν τις προθέσεις τους από πολύ νωρίς, όταν ο Πούλισικ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό. Η ανωτερότητά τους εδραιώθηκε στο 43′, όταν ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Μπαλογκάν έκανε το 2-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Λίγη ώρα αργότερα, στο “Hard Rock Stadium” του Μαϊάμι, η Ουρουγουάη έκανε… πάρτι με καλεσμένο τον Παναμά. Ο Αραούχο άνοιξε το σκορ μόλις στο 16′, δίνοντας σαφές προβάδισμα στη χώρα του.

Το σύνολο του Μπιέλσα κυριάρχησε, αλλά άργησε να πετύχει δεύτερο τέρμα, κάτι που εν τέλει πέτυχε με τον Νούνιες στο 85′.

Έξι λεπτά αργότερα ο Βίνο… κλείδωσε τη νίκη για τους “ήλιους”, ενώ στο 90’+5′ ο Μουρίγιο μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.