Copa America: Πρόκριση για Βενεζουέλα, ο Πινέδα… έβαλε σε μπελάδες το Μεξικό (vids)

H Βενεζουέλα επικράτησε με 1-0 του Μεξικού για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Copa America και πήρε την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης.

Το μοναδικό γκολ στον αγώνα το πέτυχε ο Ροντόν στο 57′ με πέναλτι, με τον μέσο της ΑΕΚ, Ορμπελίν Πινέδα, να είναι μοιραίος για την ομάδα του, καθώς αστόχησε σε πέναλτι στο 88ο λεπτό και έχασε την ευκαιρία για την ισοφάριση.

Πλέον, το Μεξικό έχει μπροστά του ένα ματς κόντρα στο Εκουαδόρ, το οποίο θα κρίνει οριστικά την πρόκριση.

Ένα Εκουαδόρ, το οποίο νωρίτερα είχε επικρατήσει με 3-1 της Τζαμάικα και ελπίζει με τη σειρά για πρόκριση στην επόμενη φάση του Copa America.

Άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Πάλμερ στο 13ο λεπτό και ο Παέζ στο 45+4′ έκανε δύο τα τέρματά της ομάδας του από το σημείο του πέναλτι. Ο Αντόνιο μείωσε για την Τζαμάικα στο 54′ και ο Μίντα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων «καθάρισε» τη νίκη για το Εκουαδόρ.