Euro 2024, Αλβανία – Ισπανία 0-1: Οι Ίβηρες έκαναν το απόλυτο και με τα δεύτερα (vids)

Η Ισπανία είχε καθάρισει με την πρόκριση και την πρωτιά από τη δεύτερη αγωνιστική και το παιχνίδι με την Αλβανία είχε διακαστικό χαρακτήρα για εκείνη, ωστόσο παρά το εκτεταμένο ροτέισον κατάφερε να επικρατήσει με 1-0.

Το γκολ για τους Ίβηρες πέτυχε νωρίς στο ματς ο Φεράν Τόρες, συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό. Μετά από κάθετη του Όλμο ο μεσοεπιθετικός της Μπαρτσελόνα με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραία φάλτσα.

Οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι, με την Αλβανία να έχει δύο – τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Η Ισπανία συνεχίζει στους “16” και περιμένει αντίπαλο ως πρώτη του ομίλου, ενώ η Αλβανία τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου με 1-0.

Η Ισπανία ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και ο Χοσέλου λίγο έλειψε να σκοράρει με την απίθανη έμπνευση που είχε στο 46′, η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά μετά ο Όλμο δοκίμασε ένα φιλόδοξο σουτ από τη μεσαία γραμμή, το οποίο πέρασε άουτ. Η Αλβανία είχε τη δεύτερη μεγάλη στιγμή της στο ματς με τον Μπρόγια, ο οποίος εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ράγια με ενστικτώδη επέμβαση απομάκρυνε την μπάλα.

Όσο περνούσε η ώρα οι Αλβανοί ρίσκαραν όλο και περισσότερο για να πετύχουν κάποιο γκολ, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι και το φινάλε.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αλβανία: Στράκοσια, Μπαλίου, Αγέτι, Τζιμσιτί, Μιτάι, Λάτσι, Ραμαντάνι, Ασλάνι, Ασάνι, Μπαϊράμι, Μανάϊ.

Ισπανία: Ράγια, Νάβας, Βιβιάν, Λαπόρτ, Γκριμάλδο, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Τόρες, Όλμο, Οϊαρθάμπαλ, Χοσέλου.