EURO 2024: Κάταγμα στην μύτη ο Μπαπέ, θα παίζει με προστατευτική μάσκα (vid)

Κάταγμα στην μύτη είναι η διάγνωση για τον τραυματισμό του Κιλιάν Μπαπέ, στην χθεσινή (17/6) αναμέτρηση της Γαλλίας με την Αυστρία, που έηξε με νίκη 1-0 των «τρικολόρ». Λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 86ο λεπτό, ο αρχηγός των «πετεινών» συγκρούσθηκε με τον Αυστριακό αμυντικό, Κέβιν Ντάνσο και αμέσως άρχισε να αιμορραγεί από την μύτη.

Ο Μπαπέ αποχώρησε από το γήπεδο, ενώ είχε γεμίσει με αίματα η φανέλλα του, αλλά ξαναμπήκε στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να… υποχρεώσει τον διαιτητή να δώσει άδεια για να γίνουν οι αλλαγές, που ήθελε ο Ντιντιέ Ντεσάμπ. Τελικά, αφού παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα, αντικαταστάθηκε από τον Ολιβιέ Ζιρού, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αρχικά, πηγή προσκείμενη στο περιβάλλον του άσου της Ρεάλ Μαδρίτης, επιβεβαίωσε ότι ο Μπαπέ υπέστη κάταγμα στην μύτη και όπως όλα δείχνουν θα συνεχίσει την παρουσία του στο EURO 2024, φορώντας προστατευτική μάσκα.

Την είδηση επιβεβαίωσε και η γαλλική ομοσπονδία: «Ο Κιλιάν Μπαπέ υπέστη κάταγμα στην μύτη. Επέστρεψε στην βάση της ομάδας και τις επόμενες ημέρες θα υποβληθεί σε θεραπεία, χωρίς να χειρουργηθεί άμεσα. Θα κατασκευασθεί ειδική μάσκα, έτσι ώστε να του επιτρέψει στους αγώνες, αφού πρώτα ολοκληρώσει την θεραπεία του».

Μετά απ΄ αυτήν την εξέλιξη, δεν αποκλείεται, ο Μπαπέ να μην αγωνισθεί στους εναπομείναντες αγώνες του ομίλου με την Ολλανδία και την Πολωνία.