Super League 2: Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής, Λεβαδειακός – ΑΕΛ 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο παιχνίδι μεταξύ Λεβαδειακού και ΑΕΛ για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Super League 2. Οι Βοιωτοί με αυτό το αποτέλεσμα διατήρησαν την διαφορά των πέντε βαθμών από την δεύτερη θέση. Στους 23 πόντους είναι ο Λεβαδειακός, στους 18 η ΑΕΛ.

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι. Ο Γιαννιώτας κέρδισε πέναλτι, ο Νίκας το εκτέλεσε και οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα στο 9ο λεπτό.

Στο πρώτο μέρος οι φάσεις ήταν ελάχιστες, με τον Λεβαδειακό ωστόσο να είναι ελαφρώς καλύτερος και να υπερασπίζεται δίχως πρόβλημα το προβάδισμά του. Η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο μέρος.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 57′ η ΑΕΛ πλησίασε στην ισοφάριση, με τον Πεντρόσο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, οι βυσσινί έφεραν την ισοφάριση στο 67ο λεπτό με όμορφο γκολ του Αντράντα, ο οποίος βρήκε δίχτυα εκτελώντας εκτός περιοχής.

Λεβαδειακός (Nίκος Νιόπλιας): Γκροφ, Βίχος, Χάμοντ (63′ Μπελμόντε), Τσάπρας, Ρόμο (74′ Νικολιάς), Νίκας, Μεχία, Γιαννιώτας (74′ Λούα Λούα), Λιάγκας, Κουάδρα (63′ Πολέτο), Τσελεπίδης.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Στάμου (61′ Γιανναράκης), Θ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Μαϊδανός (61′ Νίνο), Κοσσονού (74′ Καλουτσικίδης), Αντράντα, Οτορμίν (62′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαυριάς, Πεντρόσο (82′ Όγκμποε).