Η Ρεάλ “πάτησε” γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε και “τελειώνει” με τον τίτλο

Η Ρεάλ Μαδρίτης καθάρισε άνετα στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη απέναντι στην Κάντιθ με 3-0 για την 34η αγωνιστική της La Liga. Η Βασίλισσα μετράει αντίστροφα για την στέψη της, καθώς βρίσκεται στην κορυφή στους 87 βαθμούς.

Οι μερένγκες είναι στο +14 από την Μπαρτσελόνα, η οποία έχει να δώσει ακόμη τέσσερα παιχνίδια, επομένως πλησιάζουν και στην μαθηματική εξασφάλιση του πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ ήταν καλύτερη, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο πρώτο μέρος. Το έκανε βέβαια στο δεύτερο 45λεπτο. Αρχικά, στο 51′ με τους γηπεδούχους να κυκλοφορούν εξαιρετικά την μπάλα στα αριστερά και τον Ντίαθ με ένα υπέροχο σουτ στα όρια της περιοχής να βρίσκει δίχτυα.

Οι μερένγκες “κλείδωσαν” το τρίποντο στο 68′. Ο Μόντριτς έδωσε στον Ντίαθ στα δεξιά της περιοχής, με τον σκόρερ του πρώτου γκολ να σερβίρει στον Μπέλιγχαμ, ο οποίος από κοντά έγραψε το 2-0. Στο 90+3′ ο Χοσέλου έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους.

Κάπως έτσι, η Ρεάλ πηγαίνει και με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη μεγάλη μάχη κόντρα στην Μπάγερν. Οι μερένγκες υποδέχονται τους Βαυαρούς στο Μπερναμπέου στη ρεβάνς του 2-2 στο Μόναχο για τα ημιτελικά του Champions League.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Φερνάντες, Γκαρσία, Καμαβινγκά (80′ Βαλβέρδε), Μόντριτς, Γκιουλέρ, Ντίαθ (73′ Βινίσιους), Θεμπάγιος, Χοσέλου
ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Ζαλντούα (66′ Κανσελέν), Φάλι, Χουστ, Ερνάντες, Αλκαράθ, Εσκαλάντε, Σομπρίνο (75′ Γκόμεθ), Φερνάντες (56′ Πιρές), Ναβάρο (84′ Αλέχο), Ράμος (75′ Χουάνμι)