Προβάδισμα τίτλου οι Ουόριορς (VIDEO)

από Αντώνης Γκάτζιος

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έκαναν το «μπρέικ» στο Τορόντο κερδίζοντας με 104-109 και πήραν το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Οι πρωταθλητές έπαιζαν χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ, είδαν και τον Κλέι Τόμπσον να τραυματίζεται στο τρίτο 12λεπτο και να μην επιστρέφει, όμως βρήκαν τον τρόπο για να φύγουν από τον Καναδά με τη νίκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 59-54 στο ημίχρονο, όμως με ένα εκπληκτικό 0-18 στην 3η περίοδο, οι Ουόριορς πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Όταν οι Ράπτορς πλησίασαν στο 104-106, ο Ιγουοκτάλα με τρίποντο στα 5.9’’ πριν από το τέλος «καθάρισε» το ματς.

Πριν τραυματιστεί, ο Τόμπσον ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους,  5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Στεφ Κάρι τελείωσε με 23 πόντους, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Από τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 34 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Φρεντ ΒανΒλιτ 17 πόντους από τον πάγκο, όμως οι υπόλοιποι, σε αντίθεση με το πρώτο ματς, υστέρησαν.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109