«Λύτρωσε» τη Ντόρτμουντ ο Χούμελς

Μετά από ένα επεισοδιακό ματς, η Μπορούσια Ντόρτμουντ κέρδισε την Φράιμπουργκ εκτός έδρας με 4-2 αλλά πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, στο πλαίσιο της 4ης στροφής της φετινής Bundesliga.
Απρόσμενος ήρωας για τους Βεστφαλούς ο Χούμελς, καθώς ήταν εκείνος που άνοιξε τον δρόμο για το «διπλό» ενώ πέτυχε και το 2-3! Με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να κάνουν την επαναφορά με δύο γκολ από τους Χέλερ και Χέφλερ, αμφότερα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από ισάριθμες ασίστ του Γκρίφο.

Ο δεύτερος, ωστόσο, άφησε την Φράιμπουργκ με δέκα παίκτες μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε στο 81’ και η Μπορούσια το εκμεταλλεύθηκε δεόντως, σκοράροντας άλλες δύο φορές στη συνέχεια…