Λύγισε την Λάρισα, μπήκε πλέι οφ και μαθηματικά ο ΑΡΗΣ

από Σταμάτης Μουρελής

«Σε ένα σμπάρο, δύο τριγώνια» για τον ΑΡΗ ο οποίος κέρδισε την Λάρισα και βρέθηκε στα πλέι οφ και μαθηματικά για πρώτη φρά μετά το 2017 ενώ κάλυψε και την διαφορά του πρώτου αγώνα, έχοντας το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Ο Τζούστον ήταν ο κορυφαίος μιας και με 19 πόντους και στατιστικά για… Όσκαρ (7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), ενώ εξαιρετικός και ο Κόουαν με 20 πόντους, 7 ασίστ. Ο Κέλι άργησε να… ξυπνήσει τελειώνοντας με 14 πόντους, ενώ είχε ξεσπάσματα ο Λόκετ με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε… ορεξάτος με Τζούστον και Λόκετ να δίνουν επιθετικά τις λύσεις, ενώ αμυντικά οι «κίτρινοι» έδειξαν το γνωστό καλό τους πρόσωπο. Έτσι στο πρώτο πεντάλεπτο ο ΑΡΗΣ προηγήθηκα με 13-4, έχοντας τον έλεγχο.
Η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι παίκτες του Καστρίτη παρότι ήταν άστοχοι, κράτησαν μία σημαντική διαφορά η οποία έφτασε στους 10 πόντους (24-14) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα με το πρώτο καλάθι του Κέλι, ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο +12 (26-14), με τους φιλοξενούμενους και πάλι να προσπαθούν να αντιδράσουν και χάρη στα λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών, μείωσαν σε 32-26. Ο Καστρίτης γύρισε την άμυνα σε ζώνη και αυτό βοήθησε τον ΑΡΗ είτε να κλέψει μπάλες είτε να πάρει τα ριμπάουντ και να τρέξει μπροστά. Έτσι οι «κίτρινοι» βγήκαν το εύκολο καλάθι και προηγήθηκαν με 44-30 στο 19ο λεπτό, πριν η Λάρισα μειώσει σε 44-35 που ήταν το αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Η Λάρισα μείωσε σε 44-39, με τον ΑΡΗ να αντιδράει και να κάνει το 48-39. Η συνέχεια ήταν γεμάτη άστοχα σουτ και λάθη για τις δύο ομάδες, μέχρι το σημείο όπου ο Τζούστον άρχισε να σκοράρει προκειμένου οι «κίτρινοι», να βρεθούν στο +11 (56-45) στο 29ο λεπτό.
Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ πρόσφερε θέαμα και ουσία, με συνεχόμενα καρφώματα για να προηγηθεί με 67-53 στο 34ο λεπτό. Οι παίκτες του Καστρίτη κατάφεραν να διατηρήσουν μία διαφορά άνω των δέκα πόντων, με την Λάρισα να την… ρίχνει προς το τέλος αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα τους «κίτρινους» που έφτασαν στην νίκη με 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70.