Άλωσε το Emirates και έφυγε για τους «32» του Κυπέλλου η Λίβερπουλ (vid)

Πήρε την ντερμπάρα στο «Έμιρεϊτς» και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας η Λίβερπουλ!
Σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό και δυνατές συγκινήσεις, οι «reds» έφυγαν με σπουδαίο διπλό από το Λονδίνο και την έδρα της Άρσεναλ, επικρατώντας με σκορ 2-0 και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους «32» του FA Cup!

Η «λύτρωση» για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 81ο λεπτό, με αυτογκόλ του Γιάκουμπ Κίβιορ, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα των «κανονιέρηδων» με γυριστή κεφαλιά.
Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφυγε στην κόντρα επίθεση, ο Ζότα έδωσε έτοιμο γκολ στον Λουίς Ντίας, ο οποίος από κοντά δεν λάθεψε για το τελικό 2-0!