Από την κόλαση στον παράδεισο η Σεβίλλη

Τα ‘φερε έτσι η ζωή που η Σεβίλλη έδινε εξάποντο ανδαλουσιανό ντέρμπι παραμονής με την Αλμερία, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν την αναμέτρηση από τους 25 βαθμούς και την ζώνη υποβιβασμού!

Μάλιστα στο δεύτερο λεπτό, η Αλμερία πάγωσε το «Σαντσέθ Πιθχουάν» με τον Ακιέμε να κάνει το 0-1 και να δημιουργεί μαύρες σκέψεις στους οπαδούς των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Χόρχε Σαμπαόλι βρέθηκε στην Κόλαση από νωρίς, όμως κατάφερε και απέδρασε με την ανατροπή της σεζόν.

Ένα χέρι του Λουίς Σουάρες έδωσε το πέναλτι με το οποίο ο Οκάμπος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλάζοντας όλη την ενέργεια του ματς.

Ο Κολομβιανός επιθετικός ήταν ο μοιραίος των φιλοξενουμένων, αφού έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες (51’, 76’) για να δώσει δεύτερο γκολ στην ομάδα του, με την Σεβίλλη να λυτρώνεται από τον Λαμέλα (73’, 2-1) και να παίρνει μία τεράστιας σημασία νίκη, που της δίνει οξυγόνο στην μάχη της παραμονής!