Εύκολο βράδυ για την Μπιλμπάο

Η ομαδάρα του Βαλβέρδε έκανε φύλλο και φτερό τη Ντεπορτίβο, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκουρουθέτα που σκόραρε και τα δυο τέρματα (2-0).

Στην 4η θέση πλέον η Μπιλμπάο η οποία με 29 ματς στη φετινή La Liga μετρά 56 βαθμούς πλησιάζοντας στο -5 την Μπαρτσελόνα. Παραμένει στη μέση της βαθμολογίας η Αλαβές που έχει 32 και δεν κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο 31′ όταν ο Νίκο Γουίλιαμς ανέτρεψε τον Ριόχα στην περιοχή με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σιμόν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Αμέσως μετά η Μπιλμπάο πήρε το προβάδισμα με τον Γκουρουθέτα να αξιοποιεί την ασίστ του Νίκο για το 1-0! Μάλιστα ο ίδιος παίκτης έξι λεπτά αργότερα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα καθάρισε από… ημίχρονο το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.