Ο Γκρίνγουντ κράτησε την Χετάφε στο «κόλπο» της Ευρώπης

Η Χετάφε επικράτησε εκτός έδρας της Αλμερίας με 3-1 και με πρωταγωνιστή τον Μέισον Γκρίνγουντ, ο οποίος έκανε «ντοπιέτα» έμεινε ζωντανή στο «κόλπο» για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 27ο λεπτό, με σκόρερ τον 22χρονο Άγγλο επιθετικό. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, χάρη στο τέρμα του Άντονι Λοθάνο στο 41′.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αρχικά με το δεύτερο γκολ του Γκρίνγουντ στο 48′ και του Χουάν Μάτα στο 61ο λεπτό, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων και διαμόρφωσαν το τελικό 3-1, φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από το «Mediterraneo». Η Αλμερία στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+1′, έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τζόναθαν Βιέρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.